Nowe, drogowe przejście graniczne Dołhobyczów – Uhrynów zlokalizowane będzie na terenie województwa lubelskiego, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Dołhobyczów.

Rozpatrywana inwestycja, realizowana w ramach działań związanych z usprawnieniem funkcjonowania granicy polsko – ukraińskiej, obejmuje budowę drogowego przejścia granicznego Dołhobyczów – Uhrynów.
DOŁHOBYCZÓW - UHRYNÓW
Rodzaj przejścia: drogowe
Typ przejścia: międzynarodowe
Ruch: osobowy, busy/autokary, towarowy do 3,5 t masy całkowitej pojazdu (planowane rozszerzenie zakresu ruchu do 7,5 t)
Rodzaje odpraw: paszportowa, celna
Planowana data otwarcia: 2013 rok
Stanowić ma ono odciążenie dla już istniejących 3 drogowych przejść granicznych w województwie lubelskim (Dorohusk – Jagodzin, Zosin – Ustiług, Hrebenne – Rawa Ruska). Inwestycja obejmuje budowę całej infrastruktury administracyjnej związanej z powstaniem nowego przejścia granicznego między Polską a Ukrainą.
Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie utworzenia drogowego przejścia granicznego Dołhobyczów – Uhrynów dla międzynarodowego ruchu osobowego i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton weszło w życie 24 sierpnia 2005 roku (opublikowane w Monitorze Polskim Nr 44 z 30.06.2006 r., poz. 468).

Projektowane przejście drogowe Dołhobyczów – Uhrynow wypełni istniejącą lukę w infrastrukturze granicznej na tym odcinku granicy polsko – ukraińskiej, ułatwiając jej przekraczanie przez podróżnych i pojazdy, a zarazem odciążając sąsiednie przejścia, zwłaszcza w Zosinie, gdzie natężenie ruchu granicznego dwukrotnie przewyższa już parametry przepustowości tego przejścia.
Nowe przejście graniczne będzie również miało niebagatelne znaczenie w perspektywie zwiększonego przepływu osób i pojazdów przez granicę polsko – ukraińską w czasie finałów mistrzostw piłkarskich Euro 2012.
Za wyborem tej lokalizacji inwestycji, obok potrzeby równomiernego rozmieszczenia przejść granicznych na całej granicy polsko – ukraińskiej, przemawiały względy komunikacyjne, a w szczególności możliwość usytuowania infrastruktury przejścia w ciągu drogi kategorii wojewódzkiej: Chełm – Hrubieszów – Witków – Dołhobyczów – granica państwa i łatwość powiązania tej drogi z istniejącą siecią drogową w przygranicznym obszarze Ukrainy, zapewniającą połączenia z główną trasą komunikacyjną Lwów - Kijów.
Ponadto, planowana lokalizacja przejścia zapewnia dobry dostęp do mediów (energia elektryczna, linia telefoniczna, wodociąg i kanalizacja).
Wielkość terenu przyszłego przejścia granicznego wynika przede wszystkim z tego, że cała jego infrastruktura (zarówno dla potrzeb polskich, jak i ukraińskich służb), ma być zbudowana – zgodnie z zawartym porozumieniem międzyrządowym – na polskim terytorium, co wymaga podwojenia ilości i powierzchni obiektów kubaturowych oraz powierzchni placów manewrowych, parkingów i in.
Uwzględniając położenie geograficzne przyszłego przejścia i przewidywane wielkości ruchu (w tym małego ruchugranicznego) z Ukrainą założono, że powinno być ono infrastrukturalnie przygotowane do obsługi ok. 5 000 pojazdów (w tym 1 000 ciężarowych do 3,5 t) i ok. 10 000 osób przekraczających granicę w ciągu doby (łącznie w obu kierunkach).
W celu uzyskania założonej zdolności przepustowej zaplanowano łącznie:
- 18 pasów ruchu (po 9 na wjazd i wyjazd, w tym po 2 dla małych samochodów ciężarowych),
- z możliwością dobudowy (w przyszłości), po północnej i południowej stronie, dodatkowych pasów dla pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej do 7,5 t.
Poszczególne obiekty kubaturowe i liniowe przejścia będą na nim rozmieszczone symetrycznie (po obu stronach drogi) oraz w sposób zapewniający trwały i bardzo czytelny rozdział ruchu wjazdowego i wyjazdowego, co spełnia wymogi w zakresie konstrukcji drogowych przejść granicznych na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, wynikające z dorobku prawnego Schengen (inne szczegóły będą zawarte w następnej części informacji).
W związku z realizacją inwestycji ma powstać nowe, międzynarodowe przejście drogowe dla ruchu osobowego samochodów osobowych, autokarów i samochodów ciężarowych do 7,5 t.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: POBIERZ CAŁY PLAN INWESTYCJI
źródła: Program rozwoju polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2009-2013; Prognoza oddziaływania na środowisko projektu „Programu rozwoju polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2009-2013”