jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK

Kościoły

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

W małej, nieco zapomnianej miejscowości tuż pod wschodnią granicą z Ukrainą znajduje się piękna, stara cerkiew. "Korzenie wiary sięgają głęboko w serca ludzkie..."

MYCÓW -  to właśnie tam możemy obejrzeć wiele małych kapliczek, cerkiew drewnianą, starą kaplicę cmentarną w środku lasu oraz wiele innych bezcennych zakątków. Na początek przedstawimy Wam cerkiew drewnianą w Mycowie.

mycow__artykul_1

Na zdj. Cerkiew w Mycowie na lubelszczyźnie, fot. madziadem, zdjęcie zrobione 30.05.2010 r. Przejdź do galerii, by zobaczyć więcej zdjęć cerkwii.

Jest to dawna cerkiew filialna greckokatolicka pod wezwaniem Św. Mikołaja. Wzniesiono ją w 1859 r., zachowując tradycje budownictwa cerkiewnego. Obecnie ciągle odbywają się tam nabożeństwa.

Po 1948 r. cerkiew zmieniła nieco swoje przeznaczenie i zrobiono tam magazyn. PGR - u. Jako własność PGR-u cerkiew niszczała, z czasem opustoszała, a jej stan pogarszał się. Dopiero w latach 90 - tych z inicjatywy Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej położono nowy, blaszany dach oraz wykonano wiele prac remontowych.

Od 2006 r. cerkiew służy znowu wiernym jako filialny kościół rzymskokatolicki parafii w Żniatynie. Jest to bardzo cenny zabytek, z nietypowym jak na budownictwo greckokatolickie podwójnym chórem.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Czy wiesz, że cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Dołhobyczowie została wzniesiona w latach 1903-1904 po pożarze istniejącej tu wcześniej cerkwi drewnianej.  Cerkiew jest na planie krzyża  greckiego w stylu bizantyjskim. Należy do parafii w Hrubieszowie.

W roku 2009/10 został przeprowadzony remont cerkwi. Z zewnątrz możemy już podziwiać piękną  odrestaurowaną architekturę zabytku.

Fotografia poniżej przedstawia cerkiew prawosławną w obiektywie z dnia 15 lutego 2010 roku. Solidna zima nieco przysłoniła urok pięknie odnowionej cerkiwi ale mimo to widok na żywo to niezapomniane wrażenia. Serdecznie zapraszamy wszystkich turystów to odwiedzenia tego pięknego zabytku.

Obiekt wpisany do rejestru zabytków pod numerem ZA/438.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Czy wiesz, że kościół budowany był na wzór kościoła Mariackiego w Krakowie?

Wieża jest kopią wieży z kościoła Mariackiego. Jest to neogotycki kościół, murowany z cegły. Kościół pw. MB Częstochowskiej, jednonawowy. Został wybudowany w latach 1911-1914 z fundacji Świeżawskich, wg projektu architekta Zenona Kononowicza.

Było to wotum wdzięczności Świeżawskich za udzielenie przez Stolicę Apostolską dyspensy od małżeńskiej przeszkody pokrewieństwa.

Kościół był nieznacznie zniszczony w czasie II wojny światowej (częściowo ucierpiało wyposażenie kościoła; zabrano organy, uszkodzono ołtarz główny). Jedna z wież jest miniaturą wieży Kościoła Mariackiego.

Warto zwrócić uwagę na artystyczne rzygacze w kształcie paszcz smoków. W drewnianym ołtarzu głównym mieści się obraz MB Częstochowskiej. Ołtarze boczne i ławki pochodzą z kościołów, które po zmianie granic państwowych znalazły się poza terenem Polski.

Zdjęcie poniżej wykonano wiele lat temu (dokładna data nie jest znana) i przedstawia kościół w Dołhobyczowie.

W oknach nawy głównej i kaplic, znajdują się witraże wykonane w latach 80. XX w. przez M. Redmerskiego z Bydgoszczy.

Przed kościołem umieszczona jest kamienna figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, postawiona przez właścicieli dóbr w Dołhobyczowie w 1905 r. jako wotum wdzięczności za ukaz tolerancyjny.

Czytaj więcej: Kościół w Dołhobyczowie

Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Napisz artykuł

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł,
prześlij do nas, a my
umieścimy go na stronie.

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

  • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
  • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
  • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.