jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

grob2

"Non omnis moriar" - nie wszystek umrę...

W Gołębiu (dawnym Hołubiu) znajduje się prawosławny cmentarz. Dawniej chowano tu zmarłych obrządku greckokatolickiego. Obecnie jest on już nieczynny ale zachowało się na nim wiele starych nagrobków.

Zgodnie z panującym zwyczajem pierwsze cmentarze grzebalne zakładane były w sąsiedztwie świątyń. W 1763 r. wydano we Francji przepisy sanitarne, które przykazywały zakładanie cmentarzy poza zabudową. Związane to było z rozprzestrzeniającymi się epidemiami, które trapiły i dziesiątkowały ludność.

Według sanitarnych przepisów również Gołębski cmentarz znajduje  się poza zabudową, po zachodniej stronie drogi z Dołhobyczowa do Krylowa, w południowej części wsi. W samym Gołębiu była cerkiew, zbudowana gdzieś w końcu XVII wieku i istniała ona aż do roku 1938. Wówczas akcja "rewindykacyjna" położyła kres funkcjonowaniu świątyni.

Cmentarz w Gołębiu zajmuje powierzchnię 0,46 hektara i założono go najprawdopodobniej w 2 poł. XIX w. jako grekokatolicki. Od roku 1875 zaczął być użytkowany przez ludność  o wyznaniu prawosławnym. Funkcjonował do końca II wojny światowej, do 1946 roku. Ostatni pochówek to prawdopodobnie mogiła z 1962r.

c3

Na zdjęciu jeden z grobów cmentarza pogranicza. "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" -  to te słowa szeptane przez wiatr i drzewa, możemy usłyszeć spacerując po cmentarzu...(fot.madziadem)

W miarę uciekającego nieuchronnie czasu, cmentarze zapełniają się i są zastępowane kolejnymi. Po jednych ginie wszelki ślad, o innych możemy powiedzieć zaledwie, gdzie były zlokalizowane. 

Tak samo gołębski cmentarz został opuszczony, zapomniany. Gdy wysiedlono ludność ukraińską z tamtych rejonów, nie było już komu dbać o groby. Dziś są ludzie, którzy pamiętają, starają się przekazać przyszłym pokoleniom historie cmentarzy pogranicza...

Przy bramie wejściowej na cmentarz, ustawiona jest tablica informacyjna (poniższe zdjęcie - fot.madziadem).

 

c5

Zarośla gęsto oplatają stare mogiły, ciężko stwierdzić jak dużo grobów liczył sobie cmentarz. Jest wiele dobrze zachowanych nagrobków ale też kilka uprzątniętych i odnowionych, na których do dziś płoną znicze pamięci...

c7

c8

Bujna roślinność, stare konary drzew wiszące nad mogiłami - stojąc tam możemy zagłębić się w refleksje nad sensem życia i śmierci. Nasuwa się tu piękna jest sentencja - "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."

c9

Możemy odnaleźć na terenie cmentarza około 30 kamiennych nagrobków sprzed 1945 roku, stoi jeszcze wiele krzyży drewnianych i żeliwnych upamiętnijących mogiły usypane z ziemi. Pokryte są one niezwykłymi rzeźbami: aniołów, chrystusa, wieńców, motywów roślinnych itp.

Wiele nagrobków uległo dewastacji, część zniszczył upływ czasu, zwłaszcza krzyże drewniane na mogiłach ziemnych. Zapraszam do galerii, gdzie znajdziecie Państwo bogatą dokumentację fotograficzną tego starego cmentarza.

 
Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Napisz artykuł

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł,
prześlij do nas, a my
umieścimy go na stronie.

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

  • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
  • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
  • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.