jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

wieza-widokowa-grodek2

Jadąc trasą wijącą się wzdłuż Bugu na wschodnich terenach naszego kraju, napotykamy pewne malownicze i wyjątkowe miejsce - Gródek. W tej małej wsi, słynącej z pobliskiego, eklektycznego pałacu Podhoreckich, powstaje nowa atrakcja turystyczna - dostojna kilkunastometrowa metrowa wieża widokowa, która połączy horyzonty Polski i Ukrainy. 

Dzięki 400 tys. PLN dotacji ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, turyści odwiedzający Gródek nad Bugiem będą mogli upajać swe zmysły zachwycającym widokiem z nowej, drewnianej wieży widokowej, z której rozpościerać się będzie panorama na: Szlak Nadbużański, Transgraniczną Trasę Turystyczną i ścieżkę historyczno-przyrodniczą „Królewski Kąt" tzw. perełkę regionu. 

Inwestycja powstanie w ramach projektu „Budowa małej infrastruktury zabezpieczającej Błonia Nadbużańskie na obszarze NATURA 2000”.

Nasza redakcja miała sposobność przyglądać się kolejnym etapom budowy tej inwestycji, a dziś gdy prace budowlane mają się ku końcowi, zapraszamy na mały reportaż przybliżający powstawanie tego pięknego i jakże dostojnego obiektu.

budowa-wiezy

Pierwszy raz na plac budowy zajrzeliśmy 02 czerwca 2011 roku. Wówczas to przygotowane do budowy wielkie bale drewniane, ścięte, okorowane i zabezpieczone farbą, wygrzewały się do słońca, przyglądając się ciężkiej pracy robotników drążących wykopy pod fundamenty planowanej konstrukcji.

1-wieza

3-wieza

13-wieza

Dzień był wyjątkowo upalny, nawet muchy i komary, tak dokuczliwe w letnie poranki, szukając ukojenia skryły się w cienistych kępach wysokich traw.

2-wieza

9-wieza

Jeszcze chwilę temu w miejscu placu budowy rosła kukurydza, dziś ten uciążliwy do uprawy kawałek pola na skarpie przejdzie do historii. Tysiące a może i miliony ludzi postawi swą stopę przy nadbużańskiej wieży podziwiając tereny Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, objęte programem Natura 2000.

W pierwszym etapie wokół skarpy stanęły grube słupy drewniane, które docelowo stworzą piękny i masywny płot okalający teren wokół wieży widokowej.

15-wieza

4-wieza

5-wieza

6-wieza

14-wieza

16-wieza

O masywnej konstrukcji wieży widokowej zaświadczyć może grubość przygotowanych na jej budowę beli drewnianych.

7-wieza

8-wieza

10-wieza

Początki budowy nie były lekkie dla wykonawców konstrukcji, zwłaszcza, że słońce nie folgowało i mimo czerwca fundowało temperatury bliskie 30 stopni celsjusza.

11-wieza

Wielkim plusem czerwcowego upału był zintensyfikowany zapach kwitnących akacji sąsiadujących z placem budowy, które pokryły się białym kwiatem niczym śnieżną pierzyną. To najpiękniejszy znak tego, iż duch wakacji już unosił się w powietrzu.

12-wieza

17-wieza

18-wieza

Po rozmowie z pracownikami i nasyceniu oczu nadbużańską panoramą, opuściliśmy plac budowy, by powrócić tam za miesiąc.

budowa-wiezy2

Podczas kolejnych odwiedzin placu budowy w dniu 11 lipca 2011 z daleka mogliśmy już dojrzeć kontur wznoszącej się wieży i fundamenty jej stylu architektonicznego.

19-wieza

21-wieza

22-wieza

Cały teren obiektu ogrodzony już został płotem.

20-wieza

23-wieza

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że miejsce w którym powstaje wieża widokowa związane jest z pewną legendą. Prawi ona, iż z tej oto górki obserwował przeprawę sam Bolesław Chrobry, gdy zmierzał wraz ze swoim wojskiem na Kijów. To właśnie od tego wydarzenia zwie się to miejsce Królewskim Kątem.

budowa-wiezy3

Wieża widokowa została wzniesiona bardzo szybko, gdy odwiedziliśmy skarpę w Gródku 5 sierpnia, cała konstrukcja wieży prężyła się już do słońca. Z platformy widokowej, na wysokości 9 m będzie się roztaczał widok na panoramę Królewskiego Kąta, jak również na tereny dziewiczej przyrody po stronie ukraińskiej.

Obok wieży docelowo powstaną: wiata ze stołami i ławami, kosz na śmieci oraz toaleta. Wieża, wiata oraz sanitariat zostaną wykonane z drewna. Całość prac zakończy się w drugiej połowie września, więc już niespełna za kilkanaście dni będziemy mogli podziwiać efekty tej jakże wspaniałej i malowniczej inwestycji.

24-wieza

27-wieza

28-wieza

Na wieży zostaną zamontowane lunety, przez które odwiedzający goście będą mogli obserwować wyjątkową urodę Bugu, zaliczanego do najpiękniejszych rzek w Polsce oraz poznać życie i zwyczaje niespotykanych nigdzie indziej w Polsce roślin czy zwierząt.

29-wieza

Podłoże wokół wieży zostanie wyłożone kostka brukową.

30-wieza

31-wieza

32-wieza

33-wieza

34-wieza

37-wieza

Jeżeli chcesz odpocząć od szarej rzeczywistości, odetchnąć czystym powietrzem jakie niosą nadbużańskie łąki i lasy, nacieszyć zmysły pięknym widokiem dziewiczej przyrody - odwiedź Gródek nad Bugiem.

40-wieza

Drugi obiekt, współtowarzysz projektu wieży, powstaje w Lasku Czumowskim. Dla turystów przygotowane zostaną wiaty ze stołami, ławami oraz toaletami.

Śmiało możemy stwierdzić, że takich miejsc będzie coraz więcej. Sąsiednie gminy przyjęły pomysł wieży widokowej z dużą aprobatą i kto wie, czy w przyszłości takie obiekty nie staną w innych malowniczych miejscach nad Bugiem.

zobacz-tez-dlugie

Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Napisz artykuł

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł,
prześlij do nas, a my
umieścimy go na stronie.

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

  • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
  • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
  • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.