
Jadąc trasą wijącą się wzdłuż Bugu na wschodnich terenach naszego kraju, napotykamy pewne malownicze i wyjątkowe miejsce - Gródek. W tej małej wsi, słynącej z pobliskiego, eklektycznego pałacu Podhoreckich, powstaje nowa atrakcja turystyczna - dostojna kilkunastometrowa metrowa wieża widokowa, która połączy horyzonty Polski i Ukrainy.
Dzięki 400 tys. PLN dotacji ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, turyści odwiedzający Gródek nad Bugiem będą mogli upajać swe zmysły zachwycającym widokiem z nowej, drewnianej wieży widokowej, z której rozpościerać się będzie panorama na: Szlak Nadbużański, Transgraniczną Trasę Turystyczną i ścieżkę historyczno-przyrodniczą „Królewski Kąt" tzw. perełkę regionu.
Inwestycja powstanie w ramach projektu „Budowa małej infrastruktury zabezpieczającej Błonia Nadbużańskie na obszarze NATURA 2000”.
Nasza redakcja miała sposobność przyglądać się kolejnym etapom budowy tej inwestycji, a dziś gdy prace budowlane mają się ku końcowi, zapraszamy na mały reportaż przybliżający powstawanie tego pięknego i jakże dostojnego obiektu.

Pierwszy raz na plac budowy zajrzeliśmy
02 czerwca 2011 roku. Wówczas to przygotowane do budowy wielkie bale drewniane, ścięte, okorowane i zabezpieczone farbą, wygrzewały się do słońca, przyglądając się ciężkiej pracy robotników drążących wykopy pod fundamenty planowanej konstrukcji.



Dzień był wyjątkowo upalny, nawet muchy i komary, tak dokuczliwe w letnie poranki, szukając ukojenia skryły się w cienistych kępach wysokich traw.


Jeszcze chwilę temu w miejscu placu budowy rosła kukurydza, dziś ten uciążliwy do uprawy kawałek pola na skarpie przejdzie do historii. Tysiące a może i miliony ludzi postawi swą stopę przy nadbużańskiej wieży podziwiając tereny Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, objęte programem Natura 2000.
W pierwszym etapie wokół skarpy stanęły grube słupy drewniane, które docelowo stworzą piękny i masywny płot okalający teren wokół wieży widokowej.






O masywnej konstrukcji wieży widokowej zaświadczyć może grubość przygotowanych na jej budowę beli drewnianych.



Początki budowy nie były lekkie dla wykonawców konstrukcji, zwłaszcza, że słońce nie folgowało i mimo czerwca fundowało temperatury bliskie 30 stopni celsjusza.

Wielkim plusem czerwcowego upału był zintensyfikowany zapach kwitnących akacji sąsiadujących z placem budowy, które pokryły się białym kwiatem niczym śnieżną pierzyną. To najpiękniejszy znak tego, iż duch wakacji już unosił się w powietrzu.



Po rozmowie z pracownikami i nasyceniu oczu nadbużańską panoramą, opuściliśmy plac budowy, by powrócić tam za miesiąc.

Podczas kolejnych odwiedzin placu budowy w dniu 11 lipca 2011 z daleka mogliśmy już dojrzeć kontur wznoszącej się wieży i fundamenty jej stylu architektonicznego.



Cały teren obiektu ogrodzony już został płotem.


Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że miejsce w którym powstaje wieża widokowa związane jest z pewną legendą. Prawi ona, iż z tej oto górki obserwował przeprawę sam Bolesław Chrobry, gdy zmierzał wraz ze swoim wojskiem na Kijów. To właśnie od tego wydarzenia zwie się to miejsce Królewskim Kątem.

Wieża widokowa została wzniesiona bardzo szybko, gdy odwiedziliśmy skarpę w Gródku 5 sierpnia, cała konstrukcja wieży prężyła się już do słońca. Z platformy widokowej, na wysokości 9 m będzie się roztaczał widok na panoramę Królewskiego Kąta, jak również na tereny dziewiczej przyrody po stronie ukraińskiej.
Obok wieży docelowo powstaną: wiata ze stołami i ławami, kosz na śmieci oraz toaleta. Wieża, wiata oraz sanitariat zostaną wykonane z drewna. Całość prac zakończy się w drugiej połowie września, więc już niespełna za kilkanaście dni będziemy mogli podziwiać efekty tej jakże wspaniałej i malowniczej inwestycji.



Na wieży zostaną zamontowane lunety, przez które odwiedzający goście będą mogli obserwować wyjątkową urodę Bugu, zaliczanego do najpiękniejszych rzek w Polsce oraz poznać życie i zwyczaje niespotykanych nigdzie indziej w Polsce roślin czy zwierząt.

Podłoże wokół wieży zostanie wyłożone kostka brukową.






Jeżeli chcesz odpocząć od szarej rzeczywistości, odetchnąć czystym powietrzem jakie niosą nadbużańskie łąki i lasy, nacieszyć zmysły pięknym widokiem dziewiczej przyrody - odwiedź Gródek nad Bugiem.

Drugi obiekt, współtowarzysz projektu wieży, powstaje w Lasku Czumowskim. Dla turystów przygotowane zostaną wiaty ze stołami, ławami oraz toaletami.
Śmiało możemy stwierdzić, że takich miejsc będzie coraz więcej. Sąsiednie gminy przyjęły pomysł wieży widokowej z dużą aprobatą i kto wie, czy w przyszłości takie obiekty nie staną w innych malowniczych miejscach nad Bugiem.
