jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK

Gminy i wsie

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Jak śpiewał Kuba Badach: gdzieś w każdym z nas jest dziecka ślad, małe szczęścia i ich smak... 

Wspomnienia o miejscu w którym się wychowywaliśmy, o domu rodzinnym zawsze budzą w naszych sercach ciepłe uczucia. Dziś, dzięki uprzejmości Pani Izabeli Świeżawskiej, nasza redakcja ma przyjemność przybliżyć Państwu wspomnienie o Hołubiu nad Bugiem (dzisiejsze Gołębie), małym, malowniczym zakątku na lubelszczyźnie.

Poniższy artykuł stanowi jakoby uzupełnienie już istniejącego materiału o Gołębiu, który znajdziecie Państwo pod tym linkiem.

Czytaj więcej: Wspomnienie o Hołubiu...

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Jest to wieś położona nad rzeką Bug. Należy ona do gminy Dołhobyczów, powiatu hrubieszowskiego. Dawniej nazywano tą miejscowość Hołubie. Nazwa pochodzi z języka ukraińskiego, tak samo jak sąsiednich wsi - np. Prehoryłe (Przepalone). Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XV wieku.

golebie_mapka

W czasie II wojny  światowej rozgrywały się tu krwawe walki AK i BCh z USN i UPA. Budowle były niemal doszczętnie palone a ludność pacyfikowana. Można by rzec, że te tereny nadbużańskie wokoło Hołubia były krwią malowane, te drzewa widziały tu wiele okrucieństwa, a i Bug nie raz zabarwił się krwią mordowanych podczas II wojny światowej ludzi...

Na południe od miejscowości Gołębie rzeka Bug wpływa z terenu Ukrainy, tam zaczyna swój graniczny bieg o długości ponad 200 km. Rzeka w tym rejonie jest bardzo piękna. Natura ukształtowała dwa imponujące meandry. Bug zakręca tam o niemal 180 stopni!

Czytaj więcej: Gołębie (Hołubie) - historia i Wasze wspomnienia

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Kolonia Zaręka to mała wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Dołhobyczów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Dawna nazwa wsi to Korczunek. Przyjęto ją dlatego, ponieważ dawniej, jeszcze przed II wojną światową rósł w tym miejscu piękny las mieszany. W miarę jak ludzie zaczęli się tu osiedlać drzewa były przez nich karczowane.

Stąd więc wieś zyskała nazwę - bo wcześniej był tu las i został wykarczowany. Przed drugą wojną światową wieś liczyła wiele domów, było około 15 dużych rodzin, mieszkali tu również ukraińcy.

Gdy wybuchła wojna rozpętało tu się piekło, bandy Ukraińskiej Powstańczej Armii mordowały Polaków i paliły ich domy. Ludzie zamieszkujący ten teren długi czas byli na uciekinierce.  Gdy  nastał pokój , ludzie powrócili do swych gospodarstw ale na mocy akcji Wisła ukraińców wysiedlono na zachód. 

Pozostali Polacy po wojnie na nowo odbudowywali swoje spalone przez UPA gospodarstwa. Obecnie wieś liczy sobie tylko cztery gospodarstwa. Życie toczy się tu według pór roku. Mieszkańcy zajmują się rolnictwem. Uprawia się w tym rejonie m.in. rośliny strączkowe, buraki cukrowe, zboża, rzepak.

Kolonię otacza wokoło urokliwy las mieszany. Przyroda urzeka tu swoim pięknem o każdej porze roku.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Dołhobyczów to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Dołhobyczów. Znajduje się u podnóża wzniesień Grzędy Sokalskiej, w pobliżu granicy z Ukrainą. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego. Jest siedzibą gminy Dołhobyczów.

Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w roku 1430, gdy Mikołaj Kinik z ziemi płockiej otrzymał ją od książąt bełskich. Już w 1437 r. sprzedał ją kanclerzowi mazowieckiemu i staroście bełskiemu Mikołajowi Mnichowi. Od 1453 r. do końca XVI wieku Dołhobyczów należał do rodu Rogalów, natomiast od początku XVIII wieku do II połpwy XIX wieku do Rastawieckich. Do znanych osób z rodu Rastawieckich należeli Ludwik, który zbudował pałac i Edward - historyk sztuki, kolekcjoner i archeolog. Ostatnimi właścicielami do 1945 r. byli Świeżawscy.

Rejon Dołhobyczowa był na przełomie 1918-1919 r. miejscem starć polsko-ukraińskich. Tereny te zostały przez Traktat brzeski przyznane Ukraińcom. Przeciwstawiało się temu czynnie wojsko polskie. W walkach brał udział I Pułk Szwoleżerów pod dowództwem majora Dreszera. Siły polskie powstrzymały i odparły przybyłe z Sokala wojska ukraińskie.

W roku 1946 część Ukraińców z Dołhobyczowa została wysiedlona do ZSRR, a pozostała część w roku 1947 na Ziemie Odzyskane.

Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Napisz artykuł

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł,
prześlij do nas, a my
umieścimy go na stronie.

Zaprzyjaźnione

Wszystkich odwiedzających naszą witrynę zapraszamy również do skorzystania z kwater agroturystycznych w Beskidzie Sądeckim.

Zapraszamy na zabiegi mezoterapii w Krakowie oraz ipl fotoodmładzania do Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii Dermedika.

Czy wiesz, że

Regionem łączącym Wyżynę Lubelską z Podolem jest Roztocze

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

  • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
  • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
  • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.