jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK

Kapliczki

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Wspaniałą formą kultu świętych i powierzenia w ich ochronę naszych dusz, oraz wszystkiego co posiadamy - są kapliczki. To nieodłączny element polskiego krajobrazu. Mają one różne formy: krzyże, figurki, z kamienia, z drewna, z żelaza itp. Są również różnych kształtów, rozmiarów, jedne już stare, bezbarwne i zapomniane, inne emanują burzą barw i zadbanymi detalami.

Wszystkie mają jeden cel - są świadectwem wiary narodu oraz głęboko zakorzenionej w nas tradycji. Aż miło popatrzeć przejeżdżając przez okoliczne wioski i pola, gdy gdzieś tam w wydzielonym skrawku ziemi, pomiędzy drzewami uśmiecha się do nas szczere lico krzyża czy figurki  świętego.

Na skrzyżowaniu tuż przy wjeździe do Dołhobyczowa możemy podziwiać piękną kapliczkę ku czci Matki Boskiej. Ta przydrożna, murowana figura została zaprojektowana w stylu neogotyckim, zwieńczona jest pinaklem z krzyżem. Datuje się ją na 1858 rok, zatem ma już swoje lata. 

Frasobliwy Chrystus schylił głowę, łza samotna spłynęła spod powiek,
Czerwień płaszcza wyraźna, krzykliwa, A spod cierni krwi kropelka spływa,
Nie spogląda w niebo, ni na ziemię, Obojętny, choć miał być cierpieniem,
Taki cichy, nieudany taki, Czasem tylko odwiedzą Go ptaki,
Taka bywa ta samotność boża, Przy kapliczkach wiejskich na rozdrożach.

kapliczka_sw_marii_1

Zdj. Na zdjęciu kapliczka w całej okazałości, fot. madziadem, 30 maj 2010 r., więcej zdjęć w galerii. Zapraszam.

Czytaj więcej: Kapliczka Św. Marii w Dołhobyczowie

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

W środku lasu, wśród rozkosznych choinek stoi kapliczka. Pięknie wyrzeźbiona postać Św.Huberta spogląda na nas spod daszku wielkiego drzewa, które stało się twarzą kapliczki.

Św.Hubert to patron myśliwych. Według legendy z XI w. Hubert nawrócił się w czasie polowania, zobaczywszy jelenia z jaśniejącym między porożem krzyżem; patron myśliwych i leśników; w XV w. powstało kilka orderów imienia Huberta. Posłuchajmy jego historii...

Św. Hubert - patron myśliwych

Św. Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii, był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Zamiłowanie do polowania odziedziczył po swoim ojcu. Towarzyszył mu często na łowach. Ponoć w wieku 14 lat uratował ojcu życie podczas polowania na niedźwiedzia w Pirenejach. Pełnoletni Hubert udaje się na dwór króla Frankonii, gdzie poślubia córkę Pepina z Heristal. Miał z nią syna Floriberta, późniejszego następcę na biskupstwie Liège.logohubert

Młody Hubert najwięcej czasu spędzał w lasach, gdzie nieustannie polował, łowiectwo było jego pasją. Ponoć prowadził także swobodne, wręcz hulaszcze życie.

Tak było do roku 695, kiedy polując w Górach Ardeńskich, nie bacząc na nic, w sam Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Miał wtedy usłyszeć głos Stwórcy ostrzegający go za jego niepohamowaną pasję i nakazujący mu udać się do Lamberta - biskupa Maastricht - Tongres.

Przejęty objawieniem, czyni jak mu głos nakazał. Udaje się na służbę bożą do biskupa Lamberta. Studiuje wiedzę kanoniczną i prowadzi działalność misjonarską w Ardenach i Brabancji. Po śmierci Biskupa Lamberta w 704 lub 705 roku, z rąk papieża Sergiusza otrzymuje sakrę biskupią.

Jako biskup, nieustannie przemierza pogańskie jeszcze wioski i miasta. Odnosi wiele sukcesów w zjednywaniu ludzi dla wiary w Chrystusa.

Około roku 717 przenosi stolicę biskupstwa do Leodium (Liège). Przed śmiercią miał wygłosić wzruszającą mowę, w której schorowany już i słaby, prosił swoje owieczki aby żyjąc po chrześcijańsku pozwoliły swojemu pasterzowi zasnąć w pokoju. Zmarł 30 maja 727 roku, w swej rezydencji w Teruneren.

Pochowany został w kościele Św. Piotra w Liege. Za doczesne zasługi w krzewieniu Chrześcijaństwa wkrótce ogłoszony zostaje świętym. 3 listopada 743 roku, przeniesiono ciało, już świętego Huberta do głównego ołtarza.

Okazało się wtedy, że mimo upływu czasu jego ciało nie dotknięte było rozkładem, a z grobu rozchodziła się ponoć przyjemna woń. W roku 825 doczesne szczątki Św. Huberta, przeniesione zostały do Andange, złożone w głównym ołtarzu kościoła. Miejscowość ta od tego momentu nosi nazwę Saint Hubert, a kościół miano Bazyliki Św. Huberta.
 

Dzień poświęcenia relikwii Św. Huberta - 3 listopada - stał się świętem jeźdźców, myśliwych i leśników, zwanym Hubertusem. Święto to dawniej czczono uroczystymi łowami, poprzedzanymi mszą w intencji myśliwych.

Współcześnie urządzą się w tym dniu gonitwę. W tradycji ludowej Św. Hubert czczony jest także jako patron lunatyków i chorych na epilepsję. Przypisuje mu się też szczególne orędownictwo w wypadkach wścieklizny. Kult Św. Huberta szybko rozprzestrzenił się w sąsiednich krajach, by niebawem objąć całą Europę z Hiszpanią i Anglią. W XI wieku wchłonął w siebie legendę o Św. Eustachym, poprzednim patronie myśliwych.

Czytaj więcej: Kapliczka Św. Huberta

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Kapliczka znajduje się na skrzyżowaniu przy drodze: Dołhobyczów - Małków(Hrubieszów) - Wólka Poturzyńska - kolonia Zaręka. Jest to już druga kapliczka postawiona ku czci Św. Antoniego. Pierwsza była zniszczona przez czas i wierni z okolicznych parafii zrobili nową, po czym ustawili w tym samym miejscu.

Nie raz ta kapliczka była schronieniem dla ludzi, ochroniła przed burzą czy śnieżycą. Ponieważ stoi ona w pustkowiu pod laskiem wśród pól każdy może się tam schronić, gdy zaskoczy go nagła zmiana pogody a do domu będzie daleko. Zapraszam do galerii w której możecie podziwiać kapliczkę o różnych porach roku.

W lesie za kapliczką znajdują się mogiły! Pochowani są tam policjanci polscy, którzy zginęli z rąk sowieckich w 1939 roku. Żołnierze sowieccy rozbrajali nasze wojsko w pobliżu Św. Antoniego. Korzystali z tego miejscowi Ukraińcy z czerwonymi opaskami. Wybierali broń dla siebie. Część broni została ukryta w lesie, co wykorzystali później partyzanci z oddziałów AK i BCH.

kapliczka_antoni

Krążą legendy, że niedaleko tej kapliczki, w okolicznym lesie, są zakopane instrumenty orkiestry wojska polskiego. Starsi ludzie opowiadali, że wycofujące się wojsko ukryło tam gdzieś tą cenną orkiestrę. Pewnie zastanawiacie się jaka była historia patrona tej kapliczki, który czuwa teraz nad nami tam pod laskiem.

Święty Antoni z Padwy, prezbiter i doktor Kościoła

Ferdynand Bulonne urodził się w Lizbonie w 1195 r. Pomiędzy 15, a 20 rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych Św. Augustyna, którzy mieli swój klasztor na przedmieściu Lizbony.

Czytaj więcej: Kapliczka Św. Antoniego

Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Napisz artykuł

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł,
prześlij do nas, a my
umieścimy go na stronie.

Zaprzyjaźnione

Wszystkich odwiedzających naszą witrynę zapraszamy również do skorzystania z kwater agroturystycznych w Beskidzie Sądeckim.

Zapraszamy na zabiegi mezoterapii w Krakowie oraz ipl fotoodmładzania do Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii Dermedika.

Czy wiesz, że

Regionem łączącym Wyżynę Lubelską z Podolem jest Roztocze

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

  • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
  • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
  • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.