jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK

Turystyka

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Wspaniałą formą kultu świętych i powierzenia w ich ochronę naszych dusz, oraz wszystkiego co posiadamy - są kapliczki. To nieodłączny element polskiego krajobrazu. Mają one różne formy: krzyże, figurki, z kamienia, z drewna, z żelaza itp. Są również różnych kształtów, rozmiarów, jedne już stare, bezbarwne i zapomniane, inne emanują burzą barw i zadbanymi detalami.

Wszystkie mają jeden cel - są świadectwem wiary narodu oraz głęboko zakorzenionej w nas tradycji. Aż miło popatrzeć przejeżdżając przez okoliczne wioski i pola, gdy gdzieś tam w wydzielonym skrawku ziemi, pomiędzy drzewami uśmiecha się do nas szczere lico krzyża czy figurki  świętego.

Na skrzyżowaniu tuż przy wjeździe do Dołhobyczowa możemy podziwiać piękną kapliczkę ku czci Matki Boskiej. Ta przydrożna, murowana figura została zaprojektowana w stylu neogotyckim, zwieńczona jest pinaklem z krzyżem. Datuje się ją na 1858 rok, zatem ma już swoje lata. 

Frasobliwy Chrystus schylił głowę, łza samotna spłynęła spod powiek,
Czerwień płaszcza wyraźna, krzykliwa, A spod cierni krwi kropelka spływa,
Nie spogląda w niebo, ni na ziemię, Obojętny, choć miał być cierpieniem,
Taki cichy, nieudany taki, Czasem tylko odwiedzą Go ptaki,
Taka bywa ta samotność boża, Przy kapliczkach wiejskich na rozdrożach.

kapliczka_sw_marii_1

Zdj. Na zdjęciu kapliczka w całej okazałości, fot. madziadem, 30 maj 2010 r., więcej zdjęć w galerii. Zapraszam.

Czytaj więcej: Kapliczka Św. Marii w Dołhobyczowie

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Malice to mała miejscowość mieszcząca się w województwie lubelskim, na terenie Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. To ciche i spokojne miejsce, jednak pełne fascynujących atrakcji, rodem z minionych wieków.

Każdy z nas slyszał zapewne o starym dębie Bartku, niemalże najstarszym drzewie w Polsce rosnącym w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim. Otóż we wspomnianych Malicach rośnie jego mniej znany kolega, równie okazały i prawie tak samo stary jak słynny Bartek - jest to dąb Św. Jana.

Dąb Św. Jana w Malicach

Dąb rośnie tuż przy drodze Malice-Wronowice, zaś pod nim stoi stara kapliczka postawiona ku chwale Św. Jana Nepomucena.

Jak głoszą stare kroniki kapliczka jeszcze do lat 30-tych XX wieku znajdowała się na łąkach niedaleko rzeczki Huczwy. Kaprysy pogody i częste rozlewiska jakie towarzyszyły sąsiadztwu Huczwy sprawiły, że kapliczka notorycznie była podtapiana, co przyczyniało się do jej szybkiego niszczenia.

Miejscowa ludność mając za cel ratowanie starej kapliczki, przeniosła ją pod bezpieczne skrzydła starego dębu.

Czytaj więcej: Wiekowy dąb w Malicach koło Werbkowic

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

W środku lasu, wśród rozkosznych choinek stoi kapliczka. Pięknie wyrzeźbiona postać Św.Huberta spogląda na nas spod daszku wielkiego drzewa, które stało się twarzą kapliczki.

Św.Hubert to patron myśliwych. Według legendy z XI w. Hubert nawrócił się w czasie polowania, zobaczywszy jelenia z jaśniejącym między porożem krzyżem; patron myśliwych i leśników; w XV w. powstało kilka orderów imienia Huberta. Posłuchajmy jego historii...

Św. Hubert - patron myśliwych

Św. Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii, był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Zamiłowanie do polowania odziedziczył po swoim ojcu. Towarzyszył mu często na łowach. Ponoć w wieku 14 lat uratował ojcu życie podczas polowania na niedźwiedzia w Pirenejach. Pełnoletni Hubert udaje się na dwór króla Frankonii, gdzie poślubia córkę Pepina z Heristal. Miał z nią syna Floriberta, późniejszego następcę na biskupstwie Liège.logohubert

Młody Hubert najwięcej czasu spędzał w lasach, gdzie nieustannie polował, łowiectwo było jego pasją. Ponoć prowadził także swobodne, wręcz hulaszcze życie.

Tak było do roku 695, kiedy polując w Górach Ardeńskich, nie bacząc na nic, w sam Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Miał wtedy usłyszeć głos Stwórcy ostrzegający go za jego niepohamowaną pasję i nakazujący mu udać się do Lamberta - biskupa Maastricht - Tongres.

Przejęty objawieniem, czyni jak mu głos nakazał. Udaje się na służbę bożą do biskupa Lamberta. Studiuje wiedzę kanoniczną i prowadzi działalność misjonarską w Ardenach i Brabancji. Po śmierci Biskupa Lamberta w 704 lub 705 roku, z rąk papieża Sergiusza otrzymuje sakrę biskupią.

Jako biskup, nieustannie przemierza pogańskie jeszcze wioski i miasta. Odnosi wiele sukcesów w zjednywaniu ludzi dla wiary w Chrystusa.

Około roku 717 przenosi stolicę biskupstwa do Leodium (Liège). Przed śmiercią miał wygłosić wzruszającą mowę, w której schorowany już i słaby, prosił swoje owieczki aby żyjąc po chrześcijańsku pozwoliły swojemu pasterzowi zasnąć w pokoju. Zmarł 30 maja 727 roku, w swej rezydencji w Teruneren.

Pochowany został w kościele Św. Piotra w Liege. Za doczesne zasługi w krzewieniu Chrześcijaństwa wkrótce ogłoszony zostaje świętym. 3 listopada 743 roku, przeniesiono ciało, już świętego Huberta do głównego ołtarza.

Okazało się wtedy, że mimo upływu czasu jego ciało nie dotknięte było rozkładem, a z grobu rozchodziła się ponoć przyjemna woń. W roku 825 doczesne szczątki Św. Huberta, przeniesione zostały do Andange, złożone w głównym ołtarzu kościoła. Miejscowość ta od tego momentu nosi nazwę Saint Hubert, a kościół miano Bazyliki Św. Huberta.
 

Dzień poświęcenia relikwii Św. Huberta - 3 listopada - stał się świętem jeźdźców, myśliwych i leśników, zwanym Hubertusem. Święto to dawniej czczono uroczystymi łowami, poprzedzanymi mszą w intencji myśliwych.

Współcześnie urządzą się w tym dniu gonitwę. W tradycji ludowej Św. Hubert czczony jest także jako patron lunatyków i chorych na epilepsję. Przypisuje mu się też szczególne orędownictwo w wypadkach wścieklizny. Kult Św. Huberta szybko rozprzestrzenił się w sąsiednich krajach, by niebawem objąć całą Europę z Hiszpanią i Anglią. W XI wieku wchłonął w siebie legendę o Św. Eustachym, poprzednim patronie myśliwych.

Czytaj więcej: Kapliczka Św. Huberta

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

W małej, nieco zapomnianej miejscowości tuż pod wschodnią granicą z Ukrainą znajduje się piękna, stara cerkiew. "Korzenie wiary sięgają głęboko w serca ludzkie..."

MYCÓW -  to właśnie tam możemy obejrzeć wiele małych kapliczek, cerkiew drewnianą, starą kaplicę cmentarną w środku lasu oraz wiele innych bezcennych zakątków. Na początek przedstawimy Wam cerkiew drewnianą w Mycowie.

mycow__artykul_1

Na zdj. Cerkiew w Mycowie na lubelszczyźnie, fot. madziadem, zdjęcie zrobione 30.05.2010 r. Przejdź do galerii, by zobaczyć więcej zdjęć cerkwii.

Jest to dawna cerkiew filialna greckokatolicka pod wezwaniem Św. Mikołaja. Wzniesiono ją w 1859 r., zachowując tradycje budownictwa cerkiewnego. Obecnie ciągle odbywają się tam nabożeństwa.

Po 1948 r. cerkiew zmieniła nieco swoje przeznaczenie i zrobiono tam magazyn. PGR - u. Jako własność PGR-u cerkiew niszczała, z czasem opustoszała, a jej stan pogarszał się. Dopiero w latach 90 - tych z inicjatywy Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej położono nowy, blaszany dach oraz wykonano wiele prac remontowych.

Od 2006 r. cerkiew służy znowu wiernym jako filialny kościół rzymskokatolicki parafii w Żniatynie. Jest to bardzo cenny zabytek, z nietypowym jak na budownictwo greckokatolickie podwójnym chórem.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

cmentarz2

"Lubelszczyzna, jak cała wschodnia Polska, do czasów II wojny światowej była obszarem współżycia wielu narodowości m.in. Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Żydów, Niemców, Cyganów, Tatarów. Byli oni wyznawcami współistniejących obok siebie wyznań: rzymskiego i greckiego katolicyzmu, prawosławia, judaizmu. Żyli tu także ewangelicy, muzułmanie, staroobrzędowcy...

Obraz ten zmieniły całkowicie tragiczne wydarzenia lat 1939-47: ludobójstwa, pogromy, masowe ucieczki i wysiedlenia. Eksterminacja ludności żydowskiej oraz dramatyczne koleje losu ludności ukraińskiej i polskiej doprowadziły do radykalnych zmian demograficznych. Wiele tysięcy mieszkańców regionu zginęło, wielu zmuszonych zostało do ucieczki lub wysiedlonych.

szkielet1

PO DAWNYCH MIESZKAŃCACH

POZOSTAŁY CMENTARZE,

DZIŚ PRZEWAŻNIE ZAPOMNIANE,

ZANIEDBANE I ZDEWASTOWANE.

Na Lubelszczyźnie, według ostrożnych szacunków, takich miejsc może być nawet około tysiąca. Liczbę tę uzupełniają groby żołnierzy wielu narodowości poległych podczas obu ostatnich wojen światowych.

W granicach województwa lubelskiego żyło przed 1939 rokiem ok. 300 tysięcy prawosławnych i grekokatolików, przeważnie o ukraińskiej świadomości narodowej. Po zakończeniu wojny zdecydowana większość z nich została wysiedlona. W latach 1944-46 z terenu całej Polski zostało przesiedlonych na teren Związku Radzieckiego przez NKWD i Armię Czerwoną 482 tysiące Ukraińców. Ukraińcy z Chełmszczyzny i Podlasia zamieszkali przeważnie na Wołyniu.

Kolejne 140 tysięcy osób zmuszono w 1947 r. do wyjazdu na Warmię i Mazury, Pomorze Zachodnie oraz Dolny Śląsk, w ramach tzw. Akcji „Wisła”, podjętej decyzją polskich władz komunistycznych. Z Lubelszczyzny deportowano wtedy ponad 14 tysięcy osób, głównie z powiatów hrubieszowskiego i tomaszowskiego, w większości na teren dawnych Prus Wschodnich.

W opuszczonych wioskach zamieszkali przybyli zza Bugu Polacy – repatrianci. Niektóre miejscowości opustoszały na stałe. Na obrzeżach wsi, w pobliżu cerkwi, a czasami głęboko w lesie pozostały coraz bardziej zaniedbane cmentarze. Kiedy zabrakło rodzin, które mogłyby opiekować się grobami, coraz bardziej zarastały one bujnymi krzewami i drzewami. Nagrobki niszczeją, czasami są dewastowane, rozkradane. Cmentarze dwóch wyznań często ze sobą sąsiadowały.

Po wysiedleniu ludności ukraińskiej część powierzchni zarosła krzewami i drzewami. Odwiedzający groby swoich bliskich katolicy często nie wiedzą, że za ścianą zarośli kryją się nagrobki. Wiele obecnych cmentarzy rzymskokatolickich było wcześniej użytkowanych przez grekokatolików i prawosławnych.

Czytaj więcej: Cmentarze pogranicza - pamięć porasta las

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Czy wiesz, że kościół budowany był na wzór kościoła Mariackiego w Krakowie?

Wieża jest kopią wieży z kościoła Mariackiego. Jest to neogotycki kościół, murowany z cegły. Kościół pw. MB Częstochowskiej, jednonawowy. Został wybudowany w latach 1911-1914 z fundacji Świeżawskich, wg projektu architekta Zenona Kononowicza.

Było to wotum wdzięczności Świeżawskich za udzielenie przez Stolicę Apostolską dyspensy od małżeńskiej przeszkody pokrewieństwa.

Kościół był nieznacznie zniszczony w czasie II wojny światowej (częściowo ucierpiało wyposażenie kościoła; zabrano organy, uszkodzono ołtarz główny). Jedna z wież jest miniaturą wieży Kościoła Mariackiego.

Warto zwrócić uwagę na artystyczne rzygacze w kształcie paszcz smoków. W drewnianym ołtarzu głównym mieści się obraz MB Częstochowskiej. Ołtarze boczne i ławki pochodzą z kościołów, które po zmianie granic państwowych znalazły się poza terenem Polski.

Zdjęcie poniżej wykonano wiele lat temu (dokładna data nie jest znana) i przedstawia kościół w Dołhobyczowie.

W oknach nawy głównej i kaplic, znajdują się witraże wykonane w latach 80. XX w. przez M. Redmerskiego z Bydgoszczy.

Przed kościołem umieszczona jest kamienna figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, postawiona przez właścicieli dóbr w Dołhobyczowie w 1905 r. jako wotum wdzięczności za ukaz tolerancyjny.

Czytaj więcej: Kościół w Dołhobyczowie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Kapliczka znajduje się na skrzyżowaniu przy drodze: Dołhobyczów - Małków(Hrubieszów) - Wólka Poturzyńska - kolonia Zaręka. Jest to już druga kapliczka postawiona ku czci Św. Antoniego. Pierwsza była zniszczona przez czas i wierni z okolicznych parafii zrobili nową, po czym ustawili w tym samym miejscu.

Nie raz ta kapliczka była schronieniem dla ludzi, ochroniła przed burzą czy śnieżycą. Ponieważ stoi ona w pustkowiu pod laskiem wśród pól każdy może się tam schronić, gdy zaskoczy go nagła zmiana pogody a do domu będzie daleko. Zapraszam do galerii w której możecie podziwiać kapliczkę o różnych porach roku.

W lesie za kapliczką znajdują się mogiły! Pochowani są tam policjanci polscy, którzy zginęli z rąk sowieckich w 1939 roku. Żołnierze sowieccy rozbrajali nasze wojsko w pobliżu Św. Antoniego. Korzystali z tego miejscowi Ukraińcy z czerwonymi opaskami. Wybierali broń dla siebie. Część broni została ukryta w lesie, co wykorzystali później partyzanci z oddziałów AK i BCH.

kapliczka_antoni

Krążą legendy, że niedaleko tej kapliczki, w okolicznym lesie, są zakopane instrumenty orkiestry wojska polskiego. Starsi ludzie opowiadali, że wycofujące się wojsko ukryło tam gdzieś tą cenną orkiestrę. Pewnie zastanawiacie się jaka była historia patrona tej kapliczki, który czuwa teraz nad nami tam pod laskiem.

Święty Antoni z Padwy, prezbiter i doktor Kościoła

Ferdynand Bulonne urodził się w Lizbonie w 1195 r. Pomiędzy 15, a 20 rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych Św. Augustyna, którzy mieli swój klasztor na przedmieściu Lizbony.

Czytaj więcej: Kapliczka Św. Antoniego

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

wieza-widokowa-grodek2

Jadąc trasą wijącą się wzdłuż Bugu na wschodnich terenach naszego kraju, napotykamy pewne malownicze i wyjątkowe miejsce - Gródek. W tej małej wsi, słynącej z pobliskiego, eklektycznego pałacu Podhoreckich, powstaje nowa atrakcja turystyczna - dostojna kilkunastometrowa metrowa wieża widokowa, która połączy horyzonty Polski i Ukrainy. 

Dzięki 400 tys. PLN dotacji ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, turyści odwiedzający Gródek nad Bugiem będą mogli upajać swe zmysły zachwycającym widokiem z nowej, drewnianej wieży widokowej, z której rozpościerać się będzie panorama na: Szlak Nadbużański, Transgraniczną Trasę Turystyczną i ścieżkę historyczno-przyrodniczą „Królewski Kąt" tzw. perełkę regionu. 

Inwestycja powstanie w ramach projektu „Budowa małej infrastruktury zabezpieczającej Błonia Nadbużańskie na obszarze NATURA 2000”.

Nasza redakcja miała sposobność przyglądać się kolejnym etapom budowy tej inwestycji, a dziś gdy prace budowlane mają się ku końcowi, zapraszamy na mały reportaż przybliżający powstawanie tego pięknego i jakże dostojnego obiektu.

budowa-wiezy

Pierwszy raz na plac budowy zajrzeliśmy 02 czerwca 2011 roku. Wówczas to przygotowane do budowy wielkie bale drewniane, ścięte, okorowane i zabezpieczone farbą, wygrzewały się do słońca, przyglądając się ciężkiej pracy robotników drążących wykopy pod fundamenty planowanej konstrukcji.

1-wieza

3-wieza

Czytaj więcej: Wieża widokowa nad Bugiem w Gródku

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Czy wiesz, że cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Dołhobyczowie została wzniesiona w latach 1903-1904 po pożarze istniejącej tu wcześniej cerkwi drewnianej.  Cerkiew jest na planie krzyża  greckiego w stylu bizantyjskim. Należy do parafii w Hrubieszowie.

W roku 2009/10 został przeprowadzony remont cerkwi. Z zewnątrz możemy już podziwiać piękną  odrestaurowaną architekturę zabytku.

Fotografia poniżej przedstawia cerkiew prawosławną w obiektywie z dnia 15 lutego 2010 roku. Solidna zima nieco przysłoniła urok pięknie odnowionej cerkiwi ale mimo to widok na żywo to niezapomniane wrażenia. Serdecznie zapraszamy wszystkich turystów to odwiedzenia tego pięknego zabytku.

Obiekt wpisany do rejestru zabytków pod numerem ZA/438.

Podkategorie

"O, Młodzieży: czy wiecie, że nie jesteście pierwszym pokoleniem, które pragnie życia pełnego piękna i wolności? Czy wiecie, że wszyscy wasi przodkowie czuli to samo, co wy teraz - i padli ofiarą kłopotów i nienawiści? Czy wiecie, że wasze najżarliwsze życzenia mają szansę się spełnić tylko wtedy, gdy uda wam się zdobyć miłość i zrozumienie ludzi, zwierząt, roślin i gwiazd, tak że wszelką radość stanie się waszą radością, a wszelki ból waszym bólem."

Albert Einstein

Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Napisz artykuł

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł,
prześlij do nas, a my
umieścimy go na stronie.

Zaprzyjaźnione

Wszystkich odwiedzających naszą witrynę zapraszamy również do skorzystania z kwater agroturystycznych w Beskidzie Sądeckim.

Zapraszamy na zabiegi mezoterapii w Krakowie oraz ipl fotoodmładzania do Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii Dermedika.

Czy wiesz, że

Regionem łączącym Wyżynę Lubelską z Podolem jest Roztocze

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

  • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
  • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
  • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.