jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK
Sztuka wędzenia mięs
Wędzenie to przekazywana z pokolenia na pokolenie sztuka ochrony mięs przed zepsuciem. Dawniej wędzenie było nieodzowną częścią konserwacji mięs, nie było bowiem lodówek, zamrażarek i innych wynalazków techniki.
Wędzenie mięsa
Konserwowanie grzybów
Przyszła jesień i rozpoczął się sezon grzybobrania. Duże, małe, rude, brązowe, prawdziwki, kurki, kozaczki - wszystkie pachnące, piękne, dostojne. Nic tak nie napełnia nas dumą podczas szarych jesiennych dni jak pełny kosz własnoręcznie nazbieranych grzybów.
Konserwowanie grzybów
Kaplica cmentarna Hulimków w Mycowie
W części północno-wschodniej miejscowości Myców znajduje się cmentarz z piękną, secesyjną kaplicą grobową rodziny tutejszych dziedziców - Hulimków...
Kaplica w Mycowie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
"Pielgrzymowanie teatralne od drzewa do drzewa"

13 czerwca 2010 roku Gołębie nad Bugiem gościło wielu wybitnych aktorów, którzy odegrali dla okolicznych mieszkańców spektakl "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Stefana Szmidta. Teatr zrobił ogromne wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności.

d1

Fot. madziadem, 13.06.2010r, na zdjęciu Zdzisław Wardejn (przy rowerze jako policjant), Stefan Szmidt (na drzewie jako Duda), Ewa Gorzelak (jako Zośka), Zbigniew Dziduch (jako Franek), Rysio  Dziduch (jako Jędrek, prywatnie syn Ewy Gorzelak i Zbigniewa Dziducha);

Projekt został sfinansowany przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w ramach programu Teatr Polska ze środków MKiDN.

Fragmenty spektaklu możecie zobaczyć na naszym kanale You Tube:

 

 

 


FUNDACJA KRESY 2000
 
(www.kresy2000.pl) - program
Scena polna Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu k/Biłgoraja.

DRZEWO
Wiesława Myśliwskiego
W główne role wcielili się:

STEFAN SZMIDT - Duda (urodził się 11 sierpnia 1943 w Biłgoraju. W 1965  roku  ukończył warszawską PWST. Był związany z warszawskimi teatrami: Klasycznym (1965–1971), Rozmaitości (1972–1978) i Polskim (od 1978). Jego role to m.in. Kostek Bawolik z serialu "Dom" albo wachmistrz Skrzetuskiego z "Ogniem i mieczem".

W 1997 wraz z żoną Alicją Jachiewicz oraz z córką powołał Fundację Kresy 2000, mającą na celu działalność na rzecz kultury i sztuki współczesnych kresów RP. W 2003 za tę działalność zostali uhonorowani nagrodą "Pro publico bono").

SYLWESTER MACIEJEWSKI - Robotnik 1 (ur. 10 lipca 1955 w Żyrardowie. W 1978 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Mieszka na warszawskich Bielanach.
Niezapomniany Solejuk z serialu "Ranczo Wilkowyje").

EWA GORZELAK - DZIDUCH - Zośka (ur. 3 listopada 1974 w Łodzi. W 1997 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Ma syna Franka i Ryszarda. Jej mężem jest Zbigniew Dziduch. Popularność przyniosła jej rola Gabrysi w Na Wspólnej oraz Doroty w M jak miłość).
ZBIGNIEW DZIDUCH - Franek (urodził się w Tarnowskich Górach w roku 1972-12-27. Aktor. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Ktawicach (1996). Ukończył PWST w Krakowie).

RYSIO DZIDUCH - Jędrek (synek aktorów Ewy Gorzelak i Zbigniewa Dziducha).

TOMASZ MĘDRZAK - Inżynier (urodził się 18 grudnia 1954 w Łodzi, znany z roli Stasia Tarkowskiego w pierwszej ekranizacji W pustyni i w puszczy oraz Leszka Talara z serialu "Dom". Zajmuje się również reżyserią. Absolwent łódzkiej "filmówki". Od lat 90. występował przede wszystkim w teatrze, głównie na deskach warszawskiego Teatru Ochoty, którego był wicedyrektorem, a w latach 1996 - 2008 - dyrektorem naczelnym i artystycznym. W 2009 wraz z grupą byłych aktorów tego teatru założył stowarzyszenie teatr tm).

ZDZISŁAW WAJDERN - Milicjant (urodził się 21 kwietnia 1940 w Warszawie. Jego żoną jest Małgorzata Pritulak, mają synów Przemysława i Franciszka. Dość charakterystyczną rolą, która zagrał jest docent Wolański w filmie "Kogel Mogel").

ROBERT KURAŚ - Strażak

MAREK SOCHACKI - Kościelny

JERZY ZŁOTNICKI - Partyzant

ALICJA JACHIEWICZ - pani hrabina

MAREK BARBASIEWICZ - pan hrabia

MAŁGORZATA PRITULAK - stara baba

MAGDALENA WARZECHA - żona Dudy

STANISŁAW BRUDNY - Sebastian
 

 


TEMATYKA SPEKTAKLU:


Akcja dzieje się na polskiej wsi. W tym przypadku w Gołębiu nad Bugiem, koło dawnego pałacu Świerzawskich. Bohaterem stało się drzewo rosnące niegdyś na rogu dworku Świerzawskich, ten stary jesion pamięta zapewne kilka stuleci.
 

Na drzewie siedzi przywiązany Marcin Duda (w tej roli Stefan Szmidt). Pragnie on uchronić stare piękne drzewo przed ścięciem. Przebiegać ma tędy droga zatem w planach drzewo ma dokończyć swego żywota.  

Pod drzewem zbiera się rodzina charyzmatycznego staruszka, mieszkańcy wsi, znajomi, przyjaciele, policjant a także....zmarli przewijający się niedyś przez życie starego Dudy.

Jest to metaforyczna opowieść o Polsce, współczesnej Polsce, w spektaklu przewijają się wątki związane z jej tradycją, historią, symbolami, mitami, stereotypami, ale także przekonaniami. Grzy pod drzewo przyjeżdzają robotnicy by je ściąć dostrzegają wysoko w konarach skrytego bosego chłopa. Ma on sznurek owienięty luźno wokół szyi.

Proszą go, żeby wieszał się na jakimś innym drzewie, bo to muszą ściąć ponieważ ma tędy przebiegac droga, szeroka, asfaltowa, od gór do morza i z powrotem.

Duda nie daje za wygraną - "Na swoim siedzę, wolno mi"- odpowiada wciąż to samo. Córka Zośka błaga, by nie robił głupstw, matka nieboszczka nigdy by mu nie darowała, a Pan Bóg nie odpuścił. Zięć wrzeszczy - złazić, nie bzikować, do roboty i próbuje dźgnąć starego tyczką, bo kamieniem rzucić nie uchodzi.

W tym czasie nadjeżdża nadzorujący przebieg robót Inżynier (Tomasz Mędrzak),  dostrzega strajkującego chłopa i wpada w gniew.

- "W tym kraju nie ma zwykłych drzew, pod każdym ktoś stał, ktoś sr..., to przeor sadził, pod tamtym spoczywali partyzanci... A jak nie drzewo, to grób, kamień, kapliczka. Tutaj rzeczy nie chcą być zwyczajne, wszystko w znak się przyobleka, a ludzie żyją w dwóch światach jednocześnie. "

Prorocze słowa Inżyniera nabierają znaczenia, gdy pod drzewem zaczynają gromadzić się coraz liczniejsi przybysze z tego i tamtego świata. Nadjeżdża konno strażak Gabriel, zawsze pierwszy w potrzebie, który zginął wynosząc dziecko z płomieni.

Skrada się opłotkami zastrzelony przez partyzantów szpicel Poldek, biegły w Piśmie świętym i pismach filozofów, który wciąż wadzi się ze Stwórcą o to, czy naprawdę w Bożych planach był potrzebny taki nędznik, jak on, i czy byłaby to dla Pana Boga wielka fatyga zapytać, kim i gdzie człowiek chciałby się urodzić. Filozoficznymi tyradami szpicla jest zachwycona Irka Szymulanka, żywa i skora do wszystkiego, w kraju i za granicą, bo sama zna tylko parę zwrotów: rozbierz się, odwróć się, jakimi płacisz...

Do zebranych wokół drzewa dołącza też Puzonista, a potem cała orkiestra dęta, co wyleciała w powietrze na minie, wracając z wiejskiego wesela. Na chwilę wpada Partyzant, który za długo żył - powinien zginąć od wrażej kuli albo umrzeć zaraz po powrocie z wojny, gdy tylko zdążył wszystko opowiedzieć. Ale chowają go dopiero teraz - póki nad grobem trwają mowy, wyskoczył z trumny, żeby pogadać ze szpiclem, wreszcie przyznać się, że to on zastrzelił Poldka ze swojej "dziewiątki". Potem zjawia się żona Dudy, młoda i piękna jak w dniu ślubu, Hrabia z Hrabiną, Kosynier...

Dla Marcina te wszystkie spotkania są jeszcze jednym dowodem, że musi bronić drzewa - dla umarłych to jedyny znak, że to jest ich wieś i tu będzie do końca świata. Chociaż żywi wciąż próbują coś zmienić.

Nawet posterunkowy Kapusta Florian, który od początku bezkutecznie próbował zaprowadzić jakiś porządek w groteskowej rzeczywistości, teraz już nie wie, czy jest prawdziwym policjantem czy duchem. I czy Duda ma zejść z drzewa, czy na nim pozostać.....


WIESŁAW MYŚLIWSKI


Sztuka ma również swoją telewizyjną adaptację. Wiesław Myśliwski, autor "Drzewa" był wybitnym prozaikiem ("Nagi sad", "Pałac", "Kamień na kamieniu"), laureat nagrody Nike za "Widnokrąg" - książkę roku 1996 (adaptację jedego z rozdziałów tej znakomitej prozy, "W poszukiwaniu zgubionego buta", Izabella Cywińska przygotowała dla Teatru TV), również dramaturg ("Złodziej", "Klucznik").

"Drzewo" napisał za namową ówczesnego dyrektora Teatru Polskiego. Jak sam mówi:
- "Kazimierz Dejmek zaproponował, żebym coś napisał na scenę. Powiedziałem, że mam nawet pomysł (...) jest drzewo. Na drzewie siedzi stary chłop. A pod drzewem dzieje się Polska. Dzieje się wszystko...Napisałem 250 stron maszynopisu. Wiedziałem, że działam przeciw sobie, ale to mnie nawet bawiło. Dejmek to przeczytał, powiedział, że jest świetnie, ale nie do wystawienia. Za długie, za dużo postaci, za dużo spraw, żadna scena tego nie wytrzyma. Dałem carte blanche, niech z tym robi co chce..... drzewo jest całym światem Dudy. Broni więc tego świata, jego sensu i ładu, systemu moralnego, a nie kawałka drzewa z jakimś tam drzewem. Każdy przecież z nas i w każdym miejscu broni swojego świata. I ma do tego prawo".

Udało nam się przez chwilę spotkać z aktorami sztuki i poprosić o autografy. To przesympatyczni ludzie.

Ewa Gorzelak - Dziduch

gorzelak_autograf2

Fot. madziadem, 13 czerwiec 2010r., autografy

autografy

Alicja Jachiewicz (po prawej), Stefan Szmidt (w środku) oraz Izabela Świerzawska-Popławska (po lewej, honorowy gość spektaklu, poetka, córka ostatniego właściciela majątku Gołębia oraz pałacu w Gołębiu).

drzewo_46

Fot. madziadem, 13 czerwiec 2010r.

Przedsięwzięcie Fundacji Kresy 2000 zakłada realizację spektaklu "Drzewo" w różnych miejscach w Polsce, szczególnie ważnych ze względu na swoje dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.

Będzie on grany w małych miejscowościach powiatów nadgranicznych. Przedsięwzięciu patronują  Sztafeta, Tygodnik Zamojski, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Lublin i Radio Lublin.

Honorowy patronat nad wszystkimi spektaklami w ramach
"Pielgrzymowania teatralnego od drzewa do drzewa"
w sezonie 2010 objęli:
Krzysztof Grabczuk Marszałek Województwa Lubelskiego,
Partner - Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

W ramach programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego ze środków MKiDN spektakl "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego odwiedzi w 2010 roku miejscowości:

 • 12 czerwca   (sobota)   Hołowno woj. lubelskie
 • 13 czerwca   (niedziela)   Gołębie woj. lubelskie
 • 27 czerwca   (niedziela)   Bukowina woj. lubelskie
 • 3 lipca        (sobota)   Parczew woj. lubelskie
 • 11 lipca      (niedziela)   Kozłówka woj. lubelskie
 • 21 sierpnia   (sobota)   Maćkowa Ruda woj. podlaskie
 • 28 sierpnia   (sobota)   Nidzica woj. warmińsko - mazurskie
 • 10 września   (piątek)   Mielec woj. podkarpackie
 • 11 września   (sobota)   Cmolas woj. podkarpackie
 • 12 września   (niedziela)   Nisko woj. podkarpackie

Dodatkowe spektakle będą możliwe do zrealizowania dzięki środkom instytucji samorządowych, obywatelskich i sponsorskich,  zagoszczą w miejscowościach:

 •  15 lipca   (czwartek)   Radziejowice woj. mazowieckie
 • 21 lipca   (środa)   Jelenia Góra woj. dolnośląskie
 • 23 lipca   (piątek)   Legnica woj. dolnośląskie
 • 13 sierpnia   (piątek)   Lublin woj. lubelskie
 • 27 sierpnia   (piątek)   Toruń woj kujawsko-pomorskie

Wszystkie spektakle plenerowe rozpoczynają się wraz ze zmierzchem między godziną 20:00 a 21:00,   szczegóły na afiszach i stronie Fundacji Kresy 2000, www.kresy2000.pl.

Wstęp wolny

Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Zaprzyjaźnione

Wszystkich odwiedzających naszą witrynę zapraszamy również do skorzystania z kwater agroturystycznych w Beskidzie Sądeckim.

Zapraszamy na zabiegi mezoterapii w Krakowie oraz ipl fotoodmładzania do Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii Dermedika.

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

 • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
 • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
 • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.