jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK

Twórczość

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Na rynku dostępna jest kolejna publikacja opisująca i ilustrująca bogato historię okolic Kryłowa. Po wydanym jakiś czas temu dokumencie na temat kryłowskiej parafii, przyszedł czas na "Cmentarze Kryłowa i okolic".

W książce, na 136 stronach opisana, opisana jest historia wszystkich cmentarzy, a nawet pojedynczych mogił. Autor uwzględnił w opisie miejsca pochówków wiernych wielu wyznań, stąd też znajdziemy tu opisy cmentarzy rzymskokatolickich, unickich, żydowskich oraz prawosławnych.

Czytaj więcej: Henryk Żurawski "Cmentarze Kryłowa i okolic"

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

zlote-lany

Złote łany - poświęcam tej polskiej telenoweli dokumentalnej oddzielny artykuł, dlatego że zachwyciła mnie ona swoją treścią. To wartościowy film o pięknych staroświeckich ludziach. Jeżelli nawet dostrzeżecie, że są młodzi, to wiedzcie że są z  gatunku tych wymierających, którzy wzruszają się, chodząc boso po świeżo zaoranym polu, doceniają naturę i jej owoce...

Oglądając ten film ma się wrażenie jakby czas stanął w miejscu, przenosimy się zupełnie w rzeczywistość bohaterów. Jednym słowem nie można nie oszaleć z zachwytu gdy ogląda się panią Stenię wywijającą w takt cygańskich melodii na weselu córki. Nie można nie zachwycić się dramatycznym talentem pani Wandy, która z odcinka na odcinek rwie jabłka i zamyśla się, że jej syn Irek "do roboty zawzięty, ale do ożenku się nie pali".

Ach, i barwny pan Franciszek który opowiada pod gwiazdami, "że robak i ja to bracia, jesteśmy w kosmosie". Albo kiedy pani Rozalia urządza dla krów recital, bo tylko jej śpiew może je uspokoić, kiedy są przerażone po burzy...

Czytaj więcej: Złote łany - serial o polskiej wsi (obejrzyj odcinki)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Jest w starej muzyce jakaś iskra,
która zadziwia duszę i  chwyta za serce!

 Pieśń"Бродяга" to tradycyjna rosyjska pieśń ludowa. Oryginalny tytuł rosyjski brzmi "Na dzikich stepach za Bajkałem" - "По диким степям Забайкалья". Wersja spolszczona "Bradziaga" czyli "Włóczęga".

Pieśn ta zdobyła wielką popularność w początkach XX wieku. Zaś w środowisku więziennym Syberii bytowała już od lat 80 wieku XIX.

Jej autor nie jest dokładnie znany. W dyskografii, która datuje się od początku wieku XX występuje zwykle pod tytułem Бродяга a jako autora słów wymienia się I. K. Kondratiewa (ros. И. К. Кондратьев). Pieśń występuje w wielu wersjach, które rożnią się słowami i melodią. 

Czytaj więcej: Bradiaga - stara rosyjska pieśń

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Medycyna ludowa - znamy różne opowieści o jej niezwykłej mocy. I choć terapie medycyny ludowej, ziołolecznictwa nie mieszczą się w kanonach XXI wieku to sa naprawdę pomocne. Czasami ciężko określić jak to się dzieje, że wiejskie obrządki takie jak stawianie baniek czy świecowanie uszu leczą...cóż może warto by tu zacytować pewien fragment:

"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko.
Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu, widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu! Miej serce i patrzaj w serce!"

herbatka

Czytaj więcej: Szeptucha

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
piachKsenia Simonowa w ukraińskim programie "Mam talent", pokazuje swoją umiejętność rysowania piaskiem. Szkoda, że jej obrazy są tak bardzo ulotne....ale tak zachwycające, że ten dar pozwolił jej wygrać program.
Ta urodzona w Eupatorii na Krymie pani psycholog, zainteresowała się tą sztuką dzieki swojemu mężowi. Gdy urodziła syna zaprzestała prób z piaskiem. Dopiero jakiś czas później, kiedy syn podrósł, wróciła do tej sztuki.

To co robi, jest niesamowite. Przy muzyce, rysując opowiada historie, często bardzo wzruszające, tłumaczy to dlaczego widzowie podczas półfinałów programu mieli łzy w oczach.

Czytaj więcej: Ksenia Simonowa

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Chciałabym przybliżyć Państwu ukraiński zespół Haydamaky.

Pierwszy raz mogłam ich poznać i podziwiać na koncercie w Dołhobyczowie. Odbył się on na granicy kozakruskipolsko-ukraińskiej i promował powstanie nowego przejścia.

Zespół zrobił na mnie mega pozytywne wrażenie. Zaczarowali dźwiękiem zarówno polską, jak i ukraińską publiczność. Solista grał na ogromnym bębnie i wyglądał jak niegrzeczny Kozak. Charyzmatyczny wokalista robił wrażenie nie tylko pod względem wokalu. Niesamowity był również facet grający na harmoni, instrument palił mu się w rękach.

Ich utwory wpadaja w ucho i cieszą serce. 

Dobrze, że muzyka nie zna granic!

Czytaj więcej: Haydamaky - ukraiński zespół folkowo - rockowy

Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Napisz artykuł

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł,
prześlij do nas, a my
umieścimy go na stronie.

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

  • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
  • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
  • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.