jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK

Na ludowo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Smak kupowanej w sklepie kiełbasy nie umywa się nawet w jednej setnej części do tego, który otrzymamy przygotowując taką wędlinę  samodzielnie, domowym sposobem. Cała procedura robienia swojskiej kiełbasy jest samą w sobie sztuką, która zachwyca nie tylko gotowym produktem, ale też etapami jego tworzenia.

Pomyślcie tylko, ile przyjemnych zapachów zaznają nasze zmysły. Poczynając od aromatów towarzyszących wędzeniu kiełbasy, poprzez złociste kolory wędzonek zachwycających nasze oczy, aż po oryginalny i nieprzeciętny smak świeżo uwędzonej wędliny.

Tego smaku i zapachu nie zapomina się do końca życia! Nasze zmysły zapisują go w najtrwalszej szufladzie zwanej pamięcią i opiekują się nią stale jak najpiękniejszym wspomnieniem.

 

ZOBACZ GALERIĘ - WĘDZENIE (kliknij aby przejść do galerii)

Z artykułu dowiesz się:

- jakich składników oraz w jakiej ilości będziesz potrzebował do przygotowania swojskiej kiełbasy,

- gdzie kupić jelita wieprzowe, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie oraz jak je później właścicie przygotować,

- poznasz kolejne etapy przygotowywania kiełbasy i zobacz każdy etap na zdjęciu,

- jak prawidłowo uwędzić kiełbasę,

Czytaj więcej: Swojska kiełbasa - przygotowanie i wędzenie

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
prawdziwki_1 

Przyszła jesień i rozpoczął się sezon grzybobrania. Duże, małe, rude, brązowe, prawdziwki, kurki, kozaczki - wszystkie pachnące, piękne, dostojne. Nic tak nie napełnia nas dumą podczas szarych jesiennych dni jak pełny kosz własnoręcznie nazbieranych grzybów.

Gdy już wrócimy z grzybobrania z koszami pełnymi grzybów i zadowoloną miną wytwornego myśliwego, przychodzi pora na rozprawienie się z grzybowym stadem.

Osobiście uwielbiam grzybki marynowane i mam własny sprawdzony przez wiele pokoleń przepis na ich wspaniałe zamarynowanie (przepis wraz z bogatym zasobem zdjęć i szczegółowym opisem przygotowania krok po kroku podaję poniżej, w dalszej części artykułu).

Czytaj więcej: Metody konserwowania grzybów

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Sztuka wędzenia mięs

Wędzenie to przekazywana z pokolenia na pokolenie sztuka ochrony mięs przed zepsuciem.
 

Dawniej wędzenie było nieodzowną częścią konserwacji mięs, nie było bowiem lodówek, zamrażarek i innych wynalazków techniki. Dziś ta sztuka zanika i mało kto wie już jak należy dobrze uwędzić szynkę czy boczek na świąteczny stół.

Solidne korzenie wędzenia przetrwały jeszcze na wsiach, tam ludzie ciągle jeszcze przygotowują wyroby mięsne: domową kiełbasę, boczek, szynkę i wiele innych podrobów jak kaszanka czy salceson.

Wędzonki przygotowuje się najczęściej z surowców peklowanych. Składniki dymu działają bakteriobójczo, co w połączeniu z odparowaniem wody i solą zawartą w mięsie daje efekt utrwalający, stwarzając niekorzystne warunki dla rozwoju bakterii, zwłaszcza gnilnych.
 

W moim rodzinnym domu odkąd pamiętam przygotowuje się własne wędliny i piecze swojski chleb. Dziś chciałabym podzielić się z Wami opowieścią jak to się robi, jakie drzewo należy przyszykować do wędzenia, jak w łatwy i prosty sposób zrobić wędzarnie itd.
 

Chcecie posłuchać? Zapewne interesuje Was jak domowym sposobem, bez wielu przemyślnych technik uwędzić kiełbasę czy szynki. Wystarczy tylko trochę chęci :)

galeria_zdjec
ZOBACZ BOGATĄ GALERIĘ ZDJĘĆ

Czytaj więcej: Sztuka wędzenia mięs

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

chachal

Kto to jest chachał?

Chachoł, Chochoł, Chachły, Chacheł, Chachłaczka to obraźliwe określenie osób posługujących się językiem ukraińskim, używana przez Rosjan i inne narody byłego Związku Radzieckiego a także rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy.

Nazwa pojawiła się w XIX wieku, prawdopodobnie pochodzi od tradycyjnej kozackiej fryzury - osełedca, nazywanego przez Rosjan "chachłem" - kogucim grzebieniem.

Czy wiecie, że istnieje język chachłacki?

To potoczne określenie różnych gwar wschodniosłowiańskich, używanych obecnie głównie przez ludność prawosławną zamieszkującą obszar wschodniej Białostocczyzny, zaliczanych najczęściej do dialektów języka ukraińskiego, różniących się jednak od niego wieloma cechami fonetycznymi i morfologicznymi i zawierających zazwyczaj liczne wpływy z sąsiednich języków: polskiego, rosyjskiego, białoruskiego.

Czytaj więcej: Chachły

Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Napisz artykuł

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł,
prześlij do nas, a my
umieścimy go na stronie.

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

  • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
  • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
  • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.