Katiusza (Катюша) to piosenka rosyjska. Piękna żołnierska piosenka o dziewczynie (tytułowej Katiuszy), która tęskni za ukochanym. On jest daleko na froncie, dziewczyna śpiewa dla niego. "Katiusza" nie jest piosenką ludową jak Kalinka czy Snieg krużitsja (Śnieg wiruje).
Muzykę skomponował w 1939 roku Matwiej Blanter, a słowa napisał Michaił Isakowski. Pierwszy raz wykonała ją Lidia Rusłanowa, znana wykonawczyni rosyjskich pieśni ludowych.
Kilku krytyków sądzi, że Katiusza nie jest kompozycją Blantera, twierdząc, że podobny motyw muzyczny występuje w operze "Mawra" Igora Strawińskiego (1922), którą później zadaptował do Chanson Russe (1937).
Katiusza to zdrobnienie żeńskiego imienia Jekaterina (Katarzyna)...
Złote łany - poświęcam tej polskiej telenoweli dokumentalnej oddzielny artykuł, dlatego że zachwyciła mnie ona swoją treścią. To wartościowy film o pięknych staroświeckich ludziach. Jeżelli nawet dostrzeżecie, że są młodzi, to wiedzcie że są z gatunku tych wymierających, którzy wzruszają się, chodząc boso po świeżo zaoranym polu, doceniają naturę i jej owoce...
Oglądając ten film ma się wrażenie jakby czas stanął w miejscu, przenosimy się zupełnie w rzeczywistość bohaterów. Jednym słowem nie można nie oszaleć z zachwytu gdy ogląda się panią Stenię wywijającą w takt cygańskich melodii na weselu córki. Nie można nie zachwycić się dramatycznym talentem pani Wandy, która z odcinka na odcinek rwie jabłka i zamyśla się, że jej syn Irek "do roboty zawzięty, ale do ożenku się nie pali".
Ach, i barwny pan Franciszek który opowiada pod gwiazdami, "że robak i ja to bracia, jesteśmy w kosmosie". Albo kiedy pani Rozalia urządza dla krów recital, bo tylko jej śpiew może je uspokoić, kiedy są przerażone po burzy...
Chciałabym Państwu przypomnieć piękna żołnierską piosenkę "Napisz do mnie miła".
Premiera piosenki odbyła się na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w roku 1978 - widowisko "Żołnierze my żołnierze". Piosenkę wykonuje Bogdan Czyżewski.
NAPISZ DO MNIE MIŁA
Napisz do mnie miła, napisz jeszcze dzisiaj Takich pięknych listów jeszcze nikt nie pisał W twoich listach szumią wierzby nad potokiem
A te wierzby widać w twoim domu z okien Twoje listy kwitną w kalinowym gaju Tam gdzie chodziliśmy na słowiki w maju.
"Muzykę rozumie się tylko wtedy, kiedy się ją czuje..."
Muzyka ludowa to jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Miała związek z codziennym i religijnym życiem ludzi. Przetrwała na wsi.
Przekazywana była drogą zapamiętywania, a nie zapisu nutowego. Fryderyk Chopin często umieszczał w swoich kompozycjach zasłyszane na ulicy melodie. Tak czyniło wielu kompozytorów.
Muzykę ludową charakteryzuje znaczna wielość wersji, naturalna skłonność do tworzenia wariantów. Lud tworzył własne melodie, ale też przekształcał inne melodie stosownie do własnych wymagań i zależne od możliwości zespołu.
Przeglądając stary śpiewnik piosenek łemkowskich i ukraińskich natrafiłam na tą ukraińską piosenkę. Bardzo ciekawe wykonanie Vopli Vidoplyasova znalałam w internecie, posłuchajcie Państwo sami i oceńcie.
Smak kupowanej w sklepie kiełbasy nie umywa się nawet w jednej setnej części do tego, który otrzymamy przygotowując taką wędlinę samodzielnie, domowym sposobem. Cała procedura robienia swojskiej kiełbasy jest samą w sobie sztuką, która zachwyca nie tylko gotowym produktem, ale też etapami jego tworzenia.
Pomyślcie tylko, ile przyjemnych zapachów zaznają nasze zmysły. Poczynając od aromatów towarzyszących wędzeniu kiełbasy, poprzez złociste kolory wędzonek zachwycających nasze oczy, aż po oryginalny i nieprzeciętny smak świeżo uwędzonej wędliny.
Tego smaku i zapachu nie zapomina się do końca życia! Nasze zmysły zapisują go w najtrwalszej szufladzie zwanej pamięcią i opiekują się nią stale jak najpiękniejszym wspomnieniem.
Chciałabym przybliżyć Państwu ukraiński zespół Haydamaky.
Pierwszy raz mogłam ich poznać i podziwiać na koncercie w Dołhobyczowie. Odbył się on na granicy polsko-ukraińskiej i promował powstanie nowego przejścia.
Zespół zrobił na mnie mega pozytywne wrażenie. Zaczarowali dźwiękiem zarówno polską, jak i ukraińską publiczność. Solista grał na ogromnym bębnie i wyglądał jak niegrzeczny Kozak. Charyzmatyczny wokalista robił wrażenie nie tylko pod względem wokalu. Niesamowity był również facet grający na harmoni, instrument palił mu się w rękach.
Ksenia Simonowa w ukraińskim programie "Mam talent", pokazuje swoją umiejętność rysowania piaskiem. Szkoda, że jej obrazy są tak bardzo ulotne....ale tak zachwycające, że ten dar pozwolił jej wygrać program.
Ta urodzona w Eupatorii na Krymie pani psycholog, zainteresowała się tą sztuką dzieki swojemu mężowi. Gdy urodziła syna zaprzestała prób z piaskiem. Dopiero jakiś czas później, kiedy syn podrósł, wróciła do tej sztuki.
To co robi, jest niesamowite. Przy muzyce, rysując opowiada historie, często bardzo wzruszające, tłumaczy to dlaczego widzowie podczas półfinałów programu mieli łzy w oczach.
Przyszła jesień i rozpoczął sięsezon grzybobrania. Duże, małe, rude, brązowe, prawdziwki, kurki, kozaczki - wszystkie pachnące, piękne, dostojne. Nic tak nie napełnia nas dumą podczas szarych jesiennych dni jak pełny kosz własnoręcznie nazbieranych grzybów.
Gdy już wrócimy z grzybobrania z koszami pełnymi grzybów i zadowoloną miną wytwornego myśliwego, przychodzi pora na rozprawienie się z grzybowym stadem.
Osobiście uwielbiam grzybki marynowane i mam własny sprawdzony przez wiele pokoleń przepis na ich wspaniałe zamarynowanie (przepis wraz z bogatym zasobem zdjęć i szczegółowym opisem przygotowania krok po kroku podaję poniżej, w dalszej części artykułu).
Z artykułu dowiesz się:
o sposobach suszenia grzybów
jak zrobić pyszną zalewę do marynowania
jak przygotować grzyby do marynowania (fotogaleria)