jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kolonia Zaręka to mała wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Dołhobyczów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Dawna nazwa wsi to Korczunek. Przyjęto ją dlatego, ponieważ dawniej, jeszcze przed II wojną światową rósł w tym miejscu piękny las mieszany. W miarę jak ludzie zaczęli się tu osiedlać drzewa były przez nich karczowane.

Stąd więc wieś zyskała nazwę - bo wcześniej był tu las i został wykarczowany. Przed drugą wojną światową wieś liczyła wiele domów, było około 15 dużych rodzin, mieszkali tu również ukraińcy.

Gdy wybuchła wojna rozpętało tu się piekło, bandy Ukraińskiej Powstańczej Armii mordowały Polaków i paliły ich domy. Ludzie zamieszkujący ten teren długi czas byli na uciekinierce.  Gdy  nastał pokój , ludzie powrócili do swych gospodarstw ale na mocy akcji Wisła ukraińców wysiedlono na zachód. 

Pozostali Polacy po wojnie na nowo odbudowywali swoje spalone przez UPA gospodarstwa. Obecnie wieś liczy sobie tylko cztery gospodarstwa. Życie toczy się tu według pór roku. Mieszkańcy zajmują się rolnictwem. Uprawia się w tym rejonie m.in. rośliny strączkowe, buraki cukrowe, zboża, rzepak.

Kolonię otacza wokoło urokliwy las mieszany. Przyroda urzeka tu swoim pięknem o każdej porze roku.

Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Napisz artykuł

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł,
prześlij do nas, a my
umieścimy go na stronie.

Zaprzyjaźnione

Wszystkich odwiedzających naszą witrynę zapraszamy również do skorzystania z kwater agroturystycznych w Beskidzie Sądeckim.

Zapraszamy na zabiegi mezoterapii w Krakowie oraz ipl fotoodmładzania do Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii Dermedika.

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

  • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
  • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
  • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.