Czy wiecie, że w lesie w okolicach Zaręki, wśród starych buków, uwił sobie gniazdo czarny bocian?
Spytacie pewnie skąd sie wziął ten dziwny okaz, bociany przecież są białe. Nie, ten ptak nie wpadł do beczki z dziegciem, to bardzo nieliczny ptak lęgowy, nieco mniejszy od bociana białego. Czarny bocian jest raczej płochliwy w przeciwieństwie do jego białego rodaka. UWAGA - czarny bocian jest gatunkiem zagrożonym !!! Znajduje się pod ścisłą ochroną tak jak jego miejsca lęgowe.
Co charakteryzuje czarnego bociana?
-
czarne upierzenie
-
białe pióra na brzuchu
-
jego dziób i nogi są czerwone
-
obszar wokół oka jest nieopierzony i również jaskrawoczerwony (u ptaków młodocianych te części ciała są zielonoszare i bladoróżowe)
-
z uwagi na słabo rozwinięte mięśnie piersiowe częściej posługuje się lotem szybowcowym
-
w locie ma wyciągniętą szyję, nogi sięgające za ogon
-
jest ptakiem bardzo płochliwym i rzadziej klekoce
-
odlatuje w sierpniu i wrześniu
Czy wiecie, że czarny bocian to PTAK LEŚNY. Unika on wolnych przestrzeni a gniazda zakłada w pobliżu wód i bagien wśród potężnych, często starych drzew.

-
Gdzie zakłada gniazda?
Zawsze buduje je na wysokim drzewie, przeważnie liściastym, w pobliżu rozlewiska wodnego lub bagna, w głębi drzewostanu. U ptaków tych panuje tradycja, że gniazdo budowane jest przez oboje partnerów. Średnica zewnętrzna od 1-1,5 m. Gniazdo skonstruowane jest z gałęzi, a wypełnione trawą, mchem i porostami.
- Czym się żywi ten unikatowy ptak?
-
Zajada głównie żaby i drobne ryby jak piskorze, ślizy i karasie. Żeruje na niegłębokich wodach rzek i strumieni, które mogą znajdować się do 20 km od gniazda.
- Jaką wielkość osiaga czarny bocian?
- długość jego ciała dochodzi do ok. 87 cm
- rozpiętość skrzydeł potrafi osiągać 190 cm
- waży ok. 3 kg
W jakim okresie możemy obserwować toki?-
W marcu i kwietniu czarne bociany przylatują parami na tereny gniazdowe. W czasie wiosennych toków wyrzucają energicznie głowy w górę i w dół, na prawo i lewo. Odbywa przy tym charakterystyczny taniec, kiedy to ptaki krążą wokół siebie, stroszą białe pióra na ogonach i krążą wokół gniazda.
Czy te ptaki składają też czarne jaja?
Nie, jajka są różnobiegunowe, bardzo mało wydłużone, raczej pękate o barwie białej z lekkim odcieniem niebieskawym, składane pod koniec kwietnia lub na początku maja w liczbie od 3-4 o średnich wymiarach 66x49 mm.
- Wysiadywanie jaj
-
Jaja składane są w odstępach dwudniowych. Wysiadywane są od zniesienia pierwszego jaja przez okres 35-45 dni przez obydwoje rodziców.
-
-
Młode karmią przynosząc im w przełyku drobne ryby, płazy, owady, które zwracają na gniazdo. Bocianięta w puchu są białe, mają cytrynowowo-żółte dzioby i żółte nogi, bielejące z czasem, co wyróżnia je od młodych bocianów białych.
-
-
Pisklęta opuszczają gniazdo po 60-75 dniach. Młode ptaki mają ciemne pióra o żółtawych końcach promieni dających wrażenie brązowych. Dziób i nogi szarozielone.

- Pamiętajmy, że to ptak będący pod ścisłą ochroną!
-
Z uwagi na nieliczne występowanie został objęty ścisłą ochroną gatunkową. W ramach działań
Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków objęty projektem
"Aktywna ochrona bociana czarnego w Południowej Wielkopolsce".
Znaczącą rolę w projekcie odegrał Przemysław Czajkowski, łącząc potrzeby przyrody z potrzebami ludzi. Ochronie bociana służy także program edukacyjny, w którym uczestniczyło około 2,5 tys. szkół z całej Polski, a w oparciu o zdobyte doświadczenia prowadzono podobne programy na Słowacji, Ukrainie, w Turcji i Szwajcarii. Wynikiem tego było tworzenie siedlisk i żerowisk dla bocianów.

Zapraszamy na nasze forum, gdzie możecie Państwo podyskutować o tym pięknym stworzeniu i opisać własne doświadczenia o styczności z tym ptakiem.
Wykorzystano materiały i zdjęcia z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bocian_czarny