jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

pszczola

"Wychwalał sobie człowiek opatrując ule,
Jakto ja z wami, pszczółki, obchodzę się czule,
Prawda, rzekły, lecz dobroć z jakiego powodu?
Alboż dla nas to robisz? dla naszego miodu!"

K. Brodziński

 

Przychodzi wiosna i zwierzęta budzą się ze snu zimowego. A jak wygląda wiosna w pasiece?

Owady te w zimie siedzą w ulu zbite w kłąb. Pszczelarze dokładnie uszczelniają ule na zimę, opakowują kłąb pszczół z ramkami za pomocą różnych ociepleń: może to być styropian, stare ubrania, swetry, papier, worki z sianem lub słomą itp. Najważniejsze aby srogie mrozy nie wyrządziły w pasiece szkód.

Gdy przychodzi wiosna, nadchodzi pora by uwolnić pracowite owady z zapakowanych uli i dodać im świeże ramki, w których założą swoje gospodarstwa i zmagazynują zapasy miodu...

 

UWAGA! APELUJEMY!

Te bardzo pożyteczne pracownice masowo giną od używanych w ogrodach i sadach środków chemicznych. Pożyteczność naszych małych pasiastych współlokatorek polega nie tylko na wytwarzaniu miodu - zbierają one pyłek z roślin, zapylając przy okazji kwiaty. Bez tego owoce nie urosłyby w ogóle lub byłyby mizerne. Przepyszne owoce truskawek czereśni, wiśni, jabłoni to tylko przykład ogromu pracy jaką wykonują pszczoły.

Ogrodnicy oraz działkowcy opryskują swoje uprawy, nie stosując się przy tym do zaleceń producentów środków chemicznych, mówiących o używaniu ich wczesnym rankiem lub późnym popołudniem

LUDZIE TROCHĘ WYOBRAŹNI!


Żadne instytucje nie nadzorują tego szerzącgo się problemu. Tymczasem pszczoły w zetknięciu z chemikaliami nie mają absolutnie szans na przeżycie.


Z KALENDARZA MŁODEGO PSZCZELARZA

 

pszczola_kwiat

Luty/Marzec w ulu

Pszczoły wykorzystują każdą nadarzającą się okazję przynoszącą chwilowe ocieplenie do wykonania pierwszych oblotów.

Następną czynnością podejmowaną przez robotnice pszczele jest oczyszczanie gniazda z martwych pszczół.

Przełom lutego i marca jest odpowiednią porą aby zmienić ustawienie pasieki na małym dystansie (do 2km).

 

Marzec/Kwiecień w ulu

To czas, gdy stopniowo zaczyna się ocieplać, a temperatura osiąga powyżej 15 stopni celsjusza. To dobry czas aby delikatnie zerknąć do uli i dokonać pierwszy wiosenny przegląd gniazd.

Powinniśmy sprawdzić, jak wyglądają zapasy naszych pasiastych pracowników. Jak radzą prawdziwi pszczelarze, w razie kiepskiej sytuacji w ulu można podrzucić im "placki" miodowo-pudrowe, które kładzie się na wierzchu ramek.

Okres po pierwszym oblocie pszczół, w obszarach gdzie pożytki pojawiają się bardzo wczesnie , to również czas na rozpoczęcie ewentualnego pobudzania wiosennego.

 

Podczas przeglądania uli absolutnie nie dochodzimy do czerwiu aby niepotrzebnie go nie przechłodzać.

Stan osierocenia, czyli ul bez matki, można stwierdzić po zachowywaniu się pszczół. Rodzina bez matki jest głośna, rozbiegana zarówno w ulu jak i na oczku. Co robimy gdy odkryjemy takie gniazdo? Należy bezwzględnie połączyć je z inną rodziną posiadającą matkę. Siła łączonych rodzin  musi być porównywalna. Łączenie o tej porze roku nie stanowi żadnych problemów (pszczoły się nie ścinają).

Bardzo ważne jest, że czynność zespalania rodzin wykonujemy następująco: rodzinę z matką ścieśniamy tak aby zmieściły się ramki obsiadane przez pszczoły rodziny osieroconej (nigdy odwrotnie). Pozostałe pszczoły strzepujemy bezpośrednio do ula. Tak połączone rodziny delikatnie skraplamy syropem cukrowym.

Zasadą dobrej opieki nas pasieką o tej porze jest wykonywanie wszelkich prac szybko i sprawnie, by nie występowały rabunki, oraz aby niepotrzebnie nie przestudzać gniazd.

Absolutnie wszystkie "ciekawskie" przeglądy uli i gniazd są  zdecydowanie niewskazane. Podczas następnych prac, w zależności od rozwoju rodziny pszczelej, stopniowo powinniśmy poszerzać gniazda dbając o dostarczanie matce odpowiedniej ilości wolnego miejsca do czerwienia. Podczas tych prac nadal wskazane jest stopniowe, delikatne odsklepiane zimowych zapasów.

 

Maj/Czerwiec w ulu
To czas w którym rodziny pszczele osiągają szczyt rozwoju. Zadaniem dobrego pszczelarza w tym okresie jest takie pokierowanie tym potencjałem aby uzyskać jak najlepszy wynik w postaci pełnych ramek pysznego miodu.

 

Aby utrzymać dobry stan gotowości pszczół do pracy należy sukcesywnie wprowadzać do gniazd pszczola_na_pozytkuramki z węzą w zamian za zaczerwione stare plastry które wycofujemy. Przez takie działanie zapewniamy robotnicom pszczelim stałe zajęcie przy odciąganiu plastrów, jednocześnie przygotowując sobie nowe plastry do zimowli.

 

Niestety nie wszystkie rodziny pasiastych pracusi wykazują pełny zapał do pracy. Część z nich ostro przygotowuje się do naturalnego podziału poprzez wydzielenie rójki. Świadczy o tym  zakładanie licznych mateczników rojowych, które w odróżnieniu od ratunkowych są najczęściej umieszczane na brzegach ramki.

Jeżeli jest to wczesna faza "planowania przez pszczoły rójki" sytuację może uratować wstawienie do gniazda odbudowanych ramek, które będzie mogła szybko zaczerwić matka. Dobrze sprawdza się w tym przypadku metoda izolatorowa.

Dodatkowym środkiem przeciwrójkowym będzie wybranie miodu, po którym uzyskujemy idealne  puste ramki do zaczerwienia. Na tym etapie nie potrzeba wkładać do ula nowych ramek z węzą.

Mimo wszelkich starań zdarza się czasem i tak, że rodzina wchodzi w pełny nastrój, odciągając wiele, dobrze podlanych mleczkiem mateczników. Przyjrzyjmy się bo może powodem takiej sytuacji jest defekt matki -  należy wówczas bezwzględnie podjąć decyzję o jej wymianie na młodą. Natomiast w przypadku uwarunkowań pogodowych, genetycznych, rozwojowych zaleca się zrobienie odkładów lub zastosowanie izolatorów.

Maj jak również początek czerwca to czas pszczelich żniw - miodobrań.  Jak osądzić czy miód jest już dojrzały? Generalną zasadą jest odbieranie plastrów zasklepionych w 2/3 ilości. Jednak nie zawsze występuje taka komfortowa sytuacja gdy wszystkie plastry są tak dobrze zasklepione. Ogólnie przyjmuje się, że kilkudniowe załamanie pogody to wystarczający czas aby miód dojrzał. Dodatkową próbą na to, czy miód nadaje się do wybrania jest sprawdzenie czy podczas strzepywania pszczół, uderzając dłonią o ramkę, spadają krople miodu. Jeśli nie , to można przyjąć że miód jest dojrzały. W przeciwnym razie powinno się bezwzględnie miodobranie odłożyć.

miód przez internet


Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Napisz artykuł

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł,
prześlij do nas, a my
umieścimy go na stronie.

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

  • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
  • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
  • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.