jeż
Nad Bugiem na Facebooku Nad Bugiem na YouTube Nad Bugiem na NK

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Czy wiecie że na lubelszczyźnie nad Bugiem żyje wiele rodzin bobrów? W naszym regionie zwierzę to ma bardzo korzystne warunki do życia z powodu znacznej lesistości i małego zaludnienia. Bug oraz liczne jeziorka, rzeczki i zbiorniki wodne są domem dla wielu rodzin bobrów. 

Bobry nad Bugiem

Co warto wiedzieć o bobrze ?

Sezon godowy u tych zwierzaków odbywa się w styczniu i lutym. Po 107 dniach ciąży przychodzą na świat 2 – 3 młode, które żywią się mlekiem matki przez 90 dni. Czasami w pobliżu żeremia można wówczas usłyszeć jak płaczą nieco podobnie jak małe dzieci.

Młode rosną bardzo szybko. W wieku sześciu miesięcy ważą już 6 kilogramów, a gdy mają 1,5 roku – 12 kilogramów...

Bobry żyją w rodzinach składających się z 4 – 6 osobników. Aktywnie bronią zamieszkałego terytorium przed innymi bobrami. Pływają wolno, ale świetnie nurkują. Mogą przebywać do 10 minut pod wodą. Prowadzą nocny tryb życia i zawsze są bardzo ostrożne. Przeważnie nie oddalają się zbyt daleko od wody, ale jeśli zabraknie im dobrych drzew do ścinania, potrafią dokonywać kilkusetmetrowych wycieczek po gałęzie.

zeremieNa terenach zbiorników wodnych o brzegach niskich mieszkają w domkach (żeremiach - na rysunku pokazany jest przekrój żeremia), a tam gdzie brzegi są strome w rozbudowanych norach lub konstrukcjach mieszanych (nory i żeremia). Wejście do nory znajduje się pod wodą.

Nora zaopatrzona jest także w otwór wentylacyjny. Na rzekach konstruują solidne tamy dzięki którym powstają rozlewiska, w których czują się najbezpieczniej. W terenach zabagnionych kopią kanały, aby wypełniła je woda, bez której nie potrafią się obyć.

Bóbr europejski jest największym przedstawicielem naszych gryzoni. Długość ciała wraz z ogonem dochodzi do 130 cm, a masa ciała osiąga 18-29 kilogramów. Może żyć do 30 lat, ale przeważnie jest to znacznie krócej.

Ma małe oczy i uszy. Nogi krótkie, biega ociężale, palce stóp tylnej pary nóg są złączone błoną, ułatwiającą pływanie, ogon (zwany kielnią lub pluskiem) jest szeroki, spłaszczony grzbietobrzusznie i pokryty łuskami, służy jako ster regulujący głębokość zanurzenia. Futro koloru brązowego, ciemnobrązowego, a nawet czarne. Posiada silnie rozwinięte siekacze.

Żywi się wyłącznie pokarmem roślinnym. Naliczono około 200 gatunków roślin spożywanych przez bobry. Latem są to przede wszystkim rośliny zielne. Dopiero w październiku zaczyna intensywnie ciąć drzewa i krzewy liściaste.

Najbardziej mu odpowiadają: osika, dąb, grab, jesion, klon i brzoza. Mniej mu smakuje olsza z powodu gorzkich garbników zawartych w korze. Sporadycznie ogryza także pnie sosen i świerków, ale smaku żywicy nie cierpi. Z krzewów lubi pogryzać wierzby oraz leszczynę. Zjada korę, miazgę, pędy i liście.  

Nie żywi się natomiast drewnem ! chociaż przegryza nawet grube konary ściętych dębów. Robi to jednak, aby zetrzeć i naostrzyć zęby, które rosną mu całe życie.

A co z tymi, którzy narzekają na bobry, a że to szkodniki, a że podtopiciele ? Dawniej przez wiele lat bobry traktowano jako szkodniki, podtapiające tereny uprawne oraz czyniące szkody leśne.

Obecnie jest to gatunek chroniony, pozytywnie wpływający na renaturalizację krajobrazu, zwiększający retencję wód oraz przyczyniający się do odtwarzania śródleśnych bagien z dużą ilością martwego drewna – ważne siedliska bogatej fauny owadów saproksylofagicznych.

W tworzonych przez bobry zbiornikach wodnych rozpoczynają się procesy torfowiskowe oraz pojawiają się rzadkie gatunki owadów wodnych. Działalność bobrów w znaczący sposób wpływa na ekosystem.

Budowane przez bobry tamy zalewają znaczne połacie terenu i przyczyniają się do zmiany w ekosystemie zarówno flory, jak i fauny. Tamy bobrowe określane są przez biologów ewolucyjnych jako fenotyp rozszerzony.

W Polsce, w średniowieczu bobry były rozpowszechnione na terenie całego kraju. Bóbr był obiektem szczególnej troski królów i książąt polskich. Na początku XI wieku Bolesław Chrobry zabronił polowania na bobry w podległych mu terenach łowieckich.

Królowie utrzymywali na dworach straż bobrowniczą i dbali o bobry, gdyż były one własnością królewską, ich eksploatacja monopolem, a skóry miały wartość obiegową w handlu wymiennym.

Podatki oraz kary płacono nawiązką skór bobrowych. W XIII wieku liczebność tych zwierząt zaczęła spadać. Od połowy XVI wieku do roku 1840 Statut Litewski uwzględniał ochronę bobrów, wprowadzając zasady ochrony żeremi i samych zwierząt oraz ustanawiając kary za ich nieprzestrzeganie. Mimo wczesnego wprowadzenia pewnych form ochrony, bobry prawie wyginęły. W XIX wieku istniały już tylko wyspowe stanowiska we wschodniej części kraju.

Żeremie bobra

Po II wojnie światowej na terenie Polski bóbr występował nielicznie na terenie Suwalszczyzny. W rzece Pasłęce występował także bóbr kanadyjski (Castor canadensis Kuhl), zbiegły z hodowli. Mało, zapewne narzekaczy wie, że jeszcze w 1958 roku roku żyło w Polsce 130 osobników, a w 1966 - 270.

Tępiony był bezlitośnie głównie dla cennego futra ( na jednym centymetrze kwadratowym bywa nawet 23 000 włosów!). Swoje też czyniła wydzielina gruczołów płciowych, tak zwany strój bobrowy uważany dawniej za panaceum na wiele chorób. Ze względu na ogon pokryty łuską mięso bobrów jedzono także w czasie postu.

Na skutek migracji z terenów wschodnich, planowej introdukcji oraz naturalnych procesów migracji obecnie (2008) populacja bobra jest bardzo liczna. Gatunek w wielu miejscach jest pospolity.

Obecnie jego populację szacuje się na około 20 000 osobników. Jego tak zwane szkody pokrywa skarb państwa, a rolnicy, szczególnie mieszkający na obszarach Natury 2000 mogą starać się o dotacje z funduszy unijnych.

wykorzystano materiały ze źródeł: http://plamkamazurka.blox.pl/2009/05/Czy-to-dobrze-moj-drogi-bobrze.html, http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3br_europejski

Mobilny Logopeda Hrubieszów

Gospodarstwo Agroturystyczne POLANKA

Napisz artykuł

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł,
prześlij do nas, a my
umieścimy go na stronie.

Twórz portal razem z nami

I Ty możesz współtworzyć ten portal! Przygotuj artykuł, prześlij do nas, a my umieścimy go na stronie.

Dodaj swoją cegiełkę wiedzy o regionie! Zapraszamy do współpracy!

Kontakt

Zadaj pytanie administratorom:

  • jeżeli znalazłeś błąd na stronie
  • lub chcesz opublikować u nas swój artykuł o regionie
  • a może masz inne pytania lub problemy

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zabronione. © 2009-2010 www.nad-bugiem.com.